Íránská rada dohlížitelů zřejmě nechá přepočítat výsledky prezidentských voleb

V Íránu se zřejmě přepočítají hlasy odevzdané v pátečních prezidentských volbách. Jejich výsledky, podle kterých drtivě zvítězil současný prezident Mahmúd Ahmadínežád, zpochybňuje jeho rival Mír Hosejn Músáví. Tvrdí, že volby byly zmanipulované a chce je anulovat - zatím není jasné, jestli rada dohlížitelů na přepočítání hlasů přistoupí. Proti údajně lživým výsledkům protestují už od víkendu v Teheránu tisíce lidí, včera sedm z nich zemřelo. Músáví proto vyzval své příznivce, aby na dnešní demonstraci nechodili. Násilí v Íránů odsoudila řada zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přívrženci opozice útočí na budovu provládní milice v Teheránu

Přívrženci opozice útočí na budovu provládní milice v Teheránu | Zdroj: ČTK

Podle ranní zprávy íránské televize přišlo sedm lidí o život při pokusu přepadnout vojenský útvar. Očití svědkové už večer mluvili o nejméně jednom zabitém při útoku protivládních demonstrantů na základnu provládní milice basídž. Osazenstvo budovy tam začalo do davu střílet.

Studentští aktivisté ale tvrdí, že mrtvých už je daleko více. V neděli prý ozbrojení stoupenci vlády na teheránských kolejích zabili pět lidí.

Statisíce Íránců demonstrují už tři dny proti výsledku pátečních prezidentských voleb. Vláda oznámila vítězství dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Za vítěze se ale považuje i jeho hlavní protikandidát Mír-Hosejn Músaví, který požádal o přešetření výsledků radu dohlížitelů. Francouzský tisk dnes zveřejnil zprávu údajně uniklou z íránského ministerstva vnitra, podle níž Músáví volby ve skutečnosti vyhrál.

Músávího i Ahmadínežádovi stoupenci se dnes znovu chystají do teheránských ulic. Chtějí demonstrovat na stejném místě ve dvouhodinovém intervalu po sobě.

Násilí v Íránů odsoudila řada států. K objasnění výsledků voleb a zahájení vyšetřování vyzvala íránskou vládu Evropská unie. Postup íránské policie proti demonstrantům kritizovala taky německá kancléřka Angela Merkelová. Berlínská vláda tlumočila svoje krajní znepokojení přímo íránskému velvyslanci.

Ambasador si z úst státního tajemníka Reinharda Silberberga taky vyslechl, že teheránský režim musí neprodleně uvolnit restrikce vůči německým a dalším zahraničním novinářům a zajistit jejich bezpečnost. Podle Silberberga musí íránská vláda rovněž co nejrychleji objasnit údajné nesrovnalosti kolem průběhu voleb.

"Odsuzujeme vlnu zatýkání, která doprovází protesty. Přejeme si, a taky proto jsme si velvyslance pozvali, aby lidé mohli v Íránu svobodně demonstrovat," uvedla kancléřka Angela Merkelová.

K dění v Íránu se vyslovil i americký prezident Barack Obama. Írán by podle něj měl přezkoumat průběh pátečních voleb, ve kterých podle oficiálních výsledků obhájil prezidentský úřad Mahmúd Ahmadínežád. Prezident Obama odmítl regulérnost íránských voleb přímo hodnotit, když upozornil, že na hlasování nedohlíželi mezinárodní pozorovatelé. Ocenil ale opoziční demonstranty, kteří jsou podle něj inspirací pro svět.

"Velmi mne znepokojuje násilí, které jsem viděl v televizi. Myslím si, že demokratický proces, svoboda projevu, možnost občanů pokojně projevit nesouhlas, že to jsou všechno univerzální hodnoty, které by měly být respektovány," uvedl Obama. Zároveň však potvrdil, že nehledě na výsledky voleb, bude dál usilovat o přímý dialog s Íránem.

Přečtete si také:
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Situace po íránských volbách zůstává napjatá, poražený kandidát se odvolal
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránci masově volí prezidenta, oba hlavní kandidáti předem hlásí vítězství
Íránskému prezidentovi Ahmadínežádovi hrozí žaloba za pomluvu
Írán zablokoval před prezidentskými volbami přístup na Facebook
Ahmadínežád bude mít v íránských prezidentských volbách tři soupeře
Ahmadínežád čelí obvinění, že si kupuje íránské voliče rozdáváním brambor
Ahmadínežád se chce znovu ucházet o funkci íránského prezidenta
V Íránu budou dál vládnout konzervativní náboženské frakce
Volby v Íránu pod ostrou kritikou USA

Jiří Hošek, Jan Prokeš, Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme