Íránské rozhovory přinesly první výsledky. Konečná dohoda má být do konce června

Světové mocnosti dosáhly s Íránem rámcového ujednání, na jehož základě by měla být do konce června konečná dohoda o jeho jaderném programu. Dnes to na tiskové konferenci po závěru první fáze jednání ve švýcarském Lausanne prohlásila ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová. Cílem dohody je zajistit, že íránský jaderný program nebude moci být zneužit k výrobě jaderné bomby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf | Zdroj: Reuters

"Dohodli jsme se na klíčových bodech. Jsou to zásadní rozhodnutí, která vytváří dobrý základ pro finální text dohody a společný plán jednotlivých opatření," řekla Mogheriniová. "Zavázali jsme se, že naše úsilí dokončíme do 30. června," dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky rozhovorů o íránském jaderném programu uvedl do souvislostí zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf uvedl, že předběžné ujednání je ještě stále vzdáleno tomu, jak by konečná dohoda měla vypadat.

Podle úmluvy umožní Írán rozsáhlé kontroly svých jaderných zařízení a rovněž sníží své jaderné kapacity, na oplátku budou postupně zrušeny hospodářské sankce, kterým tato islámská země čelí. Podle Zarífa budou sankce uvolňovány na základě budoucí dohody.

Americký prezident Barack Obama ve vystoupení před Bílým domem označil ujednání s Íránem jako historické.

"Dosáhli jsme historického porozumění s Íránem, které, pokud se zcela naplní, Íránu zabrání získat jadernou zbraň. Pokud toto rámcové ujednání povede ke konečné dohodě, stane se naše země, naši spojenci a svět bezpečnějším. Je to dobrá dohoda," prohlásil Obama.

Americký prezident Barack Obama vystoupil před Bílým domem | Foto: Reuters

Obama připomněl, že Teherán přiměly usednout za vyjednávací stůl mezinárodní sankce, které měly na Írán hluboký dopad. Ujistil, že dohoda není založena na důvěře, ale na bezpříkladném ověřování: pokud se Teherán pokusí podvádět, svět se to podle amerického prezidenta dozví.

Šéf americké diplomacie John Kerry ocenil ujednání v Lausanne jako solidní základ pro dobrou dohodu, která zajistí, že Írán bude zbaven možnosti vyrobit jadernou zbraň. Upozornil však, že do konce června je nutné vyřešit ještě mnoho technických podrobností.

Německá kancléřka Angela Merkelová označila ujednání za "důležitý krok" na cestě k "dohodě, která Íránu znemožní vlastnit jadernou zbraň".

Írán odstaví tisíce centrifug a sníží zásoby obohaceného uranu

Součástí nynějších dohod je závazek Íránu, že v následujících 15 letech nebude stavět žádná nová zařízení na obohacování uranu a že stávající kapacity na obohacování výrazně sníží. Z počtu 19 tisíc instalovaných centrifug, které se k obohacování uranu používají, jich pro příště nechá v provozu 6104, citoval Reuters americké prohlášení.

Centrifugy, kterých se Írán vzdá, budou pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Teherán je bude moci využít jen jako náhradu. Írán rovněž slíbil snížit současné zásoby zhruba deseti tun nízko obohaceného uranu na 300 kilogramů a že tento stav bude udržovat 15 let.

Účastníci rozhovorů v Lausanne | Foto: Reuters

"Naše zařízení budou dále fungovat. Budeme pokračovat v obohacování, budeme pokračovat ve výzkumu a vývoji." řekl Zaríf. Uvedl také, že země si ponechá podzemní jaderné zařízení Fordo. Podle Mogheriniové zde ale nebude žádný materiál, který by mohl posloužit k výrobě jaderné bomby.

Zaríf rovněž ohlásil, že přestavovaný těžkovodní reaktor v Aráku bude modernizován. Mogheriniová k tomu uvedla, že Teheránu se v této záležitosti dostane pomoci ze zahraničí.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme