Íránské úřady zatkly šéfa věznice, kde umírali účastníci protivládních nepokojů

Íránské úřady sesadily několik dozorců z teheránské věznice Kahrízak, kde podle opozice docházelo k týrání zatčených účastníků povolebních nepokojů. Ředitel věznice dokonce sám skončil za mřížemi kvůli poměrům, které v Kahrízaku panovaly. Oznámila to íránská agentura Fárs.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud s opozičními předáky v Teheránu

soud s opozičními předáky v Teheránu | Zdroj: ČTK

Podle šéfa íránské policie generála Esmáíla Ahmadí Mokaddama vyšetřování prokázalo, že v Kahrízaku opravdu byly "nestandardní poměry". Už v červenci nejvyšší vůdce země ajatolláh Chámeneí nařídil uzavření střediska, a co se týká vězňů, měly je úřady buďto propustit, nebo řádně soudit.

V Kahrízaku přišli o život nejméně tři zadržení. Ahmadí Mokaddam popírá, že by šlo o výsledek týrání a tvrdí, že zemřeli na virové onemocnění.

Z vedení revolučních gard a provládních poslanců mezitím znovu zazněla výzva, aby bezpečnost zatkla opozičního vůdce Mír-Hosejna Músavího. Právě on prý byl hlavním iniciátorem demonstrací a násilností. Opoziční poslanci ale tvrdí, že tyto apely jsou jenom propagandou konzervativců.

Přečtěte si také:
Brit prý přiznal, že Londýn podněcoval nepokoje v Íránu
Írán soudí další desítky domnělých strůjců protivládních nepokojů
Íránská justice začala soudit údajné strůjce nedávných protestů
Írán: Pokračují demonstrace, Músáví vyhlásil den smutku za oběti protestů
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme