Íránské válečné lodě po odkladech vpluly do Suezského průplavu

Do Suezského průplavu ráno vpluly dvě íránské válečné lodě. Po několika dnech protichůdných informací se dvojice plavidel zařadila do konvoje, který míří Suezským kanálem na sever. Je to poprvé od nástupu íránského náboženského režimu před 32 lety, co Teherán tuto námořní cestu využívá pro svá vojenská plavidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská válečná loď Kharg vplouvá do Suezského průplavu | Foto: ČTK

Několikrát odložené plány už v minulých dnech vzbudily ostrou reakci Izraele, který chápe celou akci jako hrozbu ze strany Teheránu. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman to označil za „zjevnou provokaci". Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Írán využívá současnou chaotickou situaci na Blízkém východě k rozšíření svého vlivu.

Teherán oznámil záměr vyslat své lodi do Středozemního moře už loni s tím, že půjde o součást dlouhodobých manévrů. Plavidla prý míří do syrského přístavu Latákija. Jedná se o fregatu a zásobovací loď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Suezského průplavu ráno vpluly dvě íránské válečné lodě. Na Rádiu Česko jsme souvislosti rozebrali se zahraničněpolitickým komentátorem Radiožurnálu Milanem Slezákem.

Jak na Rádiu Česko připomněl zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák, už v lednu informoval Írán, že jeho lodi během roku provezou kadety po různých mořích, aby si osvojili různé dovednosti.

„Měli nějakou dobu strávit i v Anenském zálivu, aby se učili bojovat proti pirátům a měli právě také proplout do Středozemního moře, kde mají skončit v Sýrii, která je přítelem Íránu a podstoupit tam určitou část výcviku. Takže to není tak, že by se Írán rozhodl teď,“ přiblížil.

Írán podle Slezáka potvrdil, že lodě nevezou ani jaderné materiály, ani chemické zbraně ani žádné jiné zbraně. „Proto úřady, které spravují Suezský průplav, nemají důvod lodě do kanálu nevpustit,“ dodal.

Egyptský Suezský průplav běžně využívají západní válečné lodě a také Izrael. Přímo v Perském zálivu kolem íránských výsostných vod se pohybuje hlavně americké námořnictvo. Izrael tam loni podle tisku vyslal ponorky s jadernými hlavicemi.

Milan Slezák, Martin Křížek, Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme