Íránské vedení definitivně potvrdilo druhé funkční období prezidenta Ahmadínežáda

Dosavadní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se může ve středu ujmout funkce i pro druhé volební období. Definitivně to potvrdil nejvyšší duchovní vůdce země ájatolláh Chámeneí. Stalo se tak navzdory neustávajícím sporům kolem výsledu červnových voleb. Už i z nejvyšších íránských míst navíc zaznívá, že bezpečnostní aparát týrá aktivisty, kteří Ahmadínežádovo oficiální vítězství zpochybňují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Ahmadínežáda | Foto: Břetislav Tureček

Obřad, na kterém Chámeneí posvětil Ahmadínežádovo prezidentské angažmá na další čtyři roky, bojkotovala řada vlivných politiků. Chyběli neúspěšní červnoví kandidáti Mír Hosejn Músaví a Mehdí Karrúbí. Nedorazili ale ani bývalí prezidenti Mohammad Chátamí a Hášemí Rafsandžání, který přitom patří ke klíčovým postavám režimu.

Poslední pozdvižení vyvolal proces s desítkami opozičních činitelů, kteří se podíleli na povolebních demonstracích. Někteří se podle oficiálních zpráv káli a distancovali od protestního hnutí.

Lidé z jejich okolí tvrdí, že to musí být výsledek mučení, nebo narkotik. Kritici revolučního soudu poukazují i na to, že k procesu nemají přístup advokáti.

"Podpora Ahmadínežáda ze strany duchovních rozhodně není bezvýhradná. Nejvyšší duchovní vůdce mu sice projevil důvěru hned po volbách, ale duchovní tábor je rozpolcený - reformisté jsou proti Ahmadínežádovi, silní konzervativci také nejsou úplně jasně na straně prezidenta a pak jsou ti uprostřed, kteří nevědí, na jakou stranu se mají přiklonit," řekla Radiožurnálu Irena Kalousová z Asociace pro mezinárodní otázky.

O dalším vývoji v Íránu po definitivním potvrzení druhého funkčního období Ahmadínežáda, o jeho popularitě či o osudu zadržovaných proreformních aktivistů mluvil s analytičkou Irenou Kalousovou z Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Pavlíček v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Teherán obvinil Izraelce z úmyslu zavraždit íránského prezidenta Ahmadínežáda
Íránský politik Rafsandžání zpochybnil volby a vyzval k propuštění zatčených
Íránská revoluce je skončena
Írán: Chámeneí prodloužil lhůtu na podávání stížností proti výsledkům voleb
Volby v Íránu anulovány nebudou
Nejvyšší íránský vůdce se postavil za oficiální výsledek voleb

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme