Íránské vedení definitivně potvrdilo druhé funkční období prezidenta Ahmadínežáda

Dosavadní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se může ve středu ujmout funkce i pro druhé volební období. Definitivně to potvrdil nejvyšší duchovní vůdce země ájatolláh Chámeneí. Stalo se tak navzdory neustávajícím sporům kolem výsledu červnových voleb. Už i z nejvyšších íránských míst navíc zaznívá, že bezpečnostní aparát týrá aktivisty, kteří Ahmadínežádovo oficiální vítězství zpochybňují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Ahmadínežáda

Stoupenci Ahmadínežáda | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Obřad, na kterém Chámeneí posvětil Ahmadínežádovo prezidentské angažmá na další čtyři roky, bojkotovala řada vlivných politiků. Chyběli neúspěšní červnoví kandidáti Mír Hosejn Músaví a Mehdí Karrúbí. Nedorazili ale ani bývalí prezidenti Mohammad Chátamí a Hášemí Rafsandžání, který přitom patří ke klíčovým postavám režimu.

Poslední pozdvižení vyvolal proces s desítkami opozičních činitelů, kteří se podíleli na povolebních demonstracích. Někteří se podle oficiálních zpráv káli a distancovali od protestního hnutí.

Lidé z jejich okolí tvrdí, že to musí být výsledek mučení, nebo narkotik. Kritici revolučního soudu poukazují i na to, že k procesu nemají přístup advokáti.

"Podpora Ahmadínežáda ze strany duchovních rozhodně není bezvýhradná. Nejvyšší duchovní vůdce mu sice projevil důvěru hned po volbách, ale duchovní tábor je rozpolcený - reformisté jsou proti Ahmadínežádovi, silní konzervativci také nejsou úplně jasně na straně prezidenta a pak jsou ti uprostřed, kteří nevědí, na jakou stranu se mají přiklonit," řekla Radiožurnálu Irena Kalousová z Asociace pro mezinárodní otázky.

O dalším vývoji v Íránu po definitivním potvrzení druhého funkčního období Ahmadínežáda, o jeho popularitě či o osudu zadržovaných proreformních aktivistů mluvil s analytičkou Irenou Kalousovou z Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Pavlíček v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Teherán obvinil Izraelce z úmyslu zavraždit íránského prezidenta Ahmadínežáda
Íránský politik Rafsandžání zpochybnil volby a vyzval k propuštění zatčených
Íránská revoluce je skončena
Írán: Chámeneí prodloužil lhůtu na podávání stížností proti výsledkům voleb
Volby v Íránu anulovány nebudou
Nejvyšší íránský vůdce se postavil za oficiální výsledek voleb

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme