Íránské vedení oslavuje vysokou účast lidí při volbách

Účast Íránců v pátečních parlamentních volbách byla mimořádně vysoká. Už před uzavřením volebních místností to tvrdili přední činitelé Islámské republiky a také státní média. Hlasování mělo původně skončit v 18 hodin místního času (15.30 SEČ). Pak ho ale úřady opakovaně prodloužily celkem o pět hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránci před volební místností v Teheránu

Íránci před volební místností v Teheránu | Zdroj: Reuters

Prodloužení voleb vysvětlilo íránské ministerstvo vnitra právě vysokou volební účastí. Po celý den státní televize ukazovala dlouhé fronty z různých částí Íránu a někde prý došly hlasovací lístky.

„Velmi dlouhé fronty byly po celé zemi; alespoň tedy tam, odkud vysílaly všechny kanály íránské státní televize. Bylo tomu tak i v Teheránu, pochopitelně je otázka, nakolik je toto reprezentativní popis situace,“ hlásil večer z íránské metropole náš tamní zvláštní zpravodaj Břetislav Tureček.

„Ale v Teheránu je situace určitě trochu jiná, jsou tady bohatší lidé, určitě se je vládě nedaří tolik zmobilizovat jako chudší venkovany. A tady se neoficiálně odhadovala účast jenom na 36 procent. Celkový obrázek z celé země si ale v tuto chvíli asi velmi těžko uděláme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh íránských voleb sleduje přímo v Teheránu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček (18.15 hod.)

Opozice vyzývala k bojkotu voleb, protože v nich soupeří pouze různé frakce současného režimu. Íránské vedení v žádné zprávě ani prohlášení nepřipustilo, že by někde mohla být účast nízká. Zároveň ale vláda zcela znemožnila pohyb zahraničních novinářů mimo předem vybrané volební místnosti.

Konečné údaje o účasti a výsledky slibuje Írán zveřejnit do nedělního večera. Podle našeho zpravodaje na místě se dá očekávat oslabení pozic prezidenta Ahmadínežáda.

„On mimochodem na tom byl nedobře už před těmito volbami, dokonce konzervativní kandidáti, kteří ho zprava kritizují za to, že je příliš radikální nebo naopak příliš populistický, si ho chtěli předvolat k takzvanému impeachmentu, to znamená na kobereček. Teď se jim to možná podaří snáze; dá se čekat, že posílí jejich pozice, to znamená oslabí tábor prezidenta, a to na úkor lidí, kteří podporují nejvyššího vůdce země Chámeneího."

Parlamentní volby ukazují, že v Íránu není nic černobílé

Číst článek

Žádnou změnu v zahraniční politice Íránu ale od výsledku parlamentních voleb očekávat nelze. Neurčuje ji totiž ani vláda, ani parlament nebo prezident, ale právě ajatolláh Chámeneí a Nejvyšší rada národní bezpečnosti.

A to se týká i jaderné politiky. V té se mimochodem shoduje celá íránská politická scéna, včetně opozice, která dnes nekandidovala a která třeba volí mírnější slova, ale cíl je stejný: pokračování jaderného programu navzdory Západu.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme