Íránské vojenské lodě zakotvily v syrském přístavu

Napětí na Blízkém východě se stupňuje. K syrským břehům dorazila dvě íránská válečná plavidla. Mají se údajně podílet na výcviku syrského námořnictva. Informovala o tom íránská zpravodajská síť IRINN. Írán je syrským spojencem a v době téměř rok trvajících nepokojů poskytuje režimu prezidenta Bašára Asada i finanční podporu. Izrael už prohlásil, že bude situaci sledovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská válečná loď Kharg vplouvá do Suezského průplavu

Íránská válečná loď Kharg vplouvá do Suezského průplavu | Zdroj: ČTK

Je to podruhé od nástupu íránského náboženského režimu před 33 lety, co se íránské válečné lodě dostaly do Středozemního moře. Poprvé propluly Suezem loni v únoru, když Írán vyslal fregatu a zásobovací loď do syrského přístavu Latákija. Podle Teheránu šlo tehdy o součást dlouhodobých manévrů.

Nyní zakotvily v syrském přístavu Tartus. Agentura Reuters cituje íránskou televizi Press TV, podle které zakotvily dvě íránské lodě v Sýrii v sobotu, aby poskytly výcvik syrským námořním silám na základě dohody o vojenské spolupráci mezi Íránem a Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla hlavní analytička Pražského institutu bezpečnostních studií, Irena Kalhousová.

Povahu avizovaného výcviku íránské úřady neupřesnily, tamní ministr zahraničí nicméně považuje přítomnost íránských lodí v mezinárodních vodách za důkaz rostoucí námořní síly své země.

„Je to známka toho, že Írán hodlá svůj vliv v regionu dále posilovat a hlavně je to ukázka podpory syrskému režimu, který je pod velkým tlakem domácí opozice,“ uvedla ve Stalo se dnes hlavní analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová.

Podle ní to bude mít především velký dopad právě na Sýrii, která hraje v tuto chvíli důležitou roli v regionu.

„Protože je to další země velké nestability, která se odtamtud dále šíří. Ale samozřejmě je to pro Izrael jisté memento a ten to bude sledovat. A nejen Izrael, ale také USA a také Evropská unie. Je to do určité míry ale gesto, protože dvě lodě nemohou ohrozit bezpečnost žádného státu v oblasti,“ dodala.

Objevují se také obavy, že napětí v regionu může vygradovat v ozbrojený konflikt. Spekuluje se zejména o tom, že by Izrael mohl udeřit na Írán preventivně. Podle Kalhousové je to jedna z alternativ, se kterou Izrael stále počítá.

„A hlavně tím naznačuje mezinárodnímu společenství, že musí na Írán zatlačit efektivněji, protože Izrael považuje íránský jaderný program za velmi silné nebezpečí své vlastní existence,“ uvedla.


Zvětšit mapu

Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme