Íránskému prezidentovi se nepodařilo podepsat energetickou dohodu s Tureckem

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se vrátil z dvoudenní návštěvy Turecka s prázdnýma rukama. Takto řada blízkovýchodních komentátorů hodnotí skutečnost, že íránská delegace oproti plánu nepodepsala s Turky strategickou dohodu v energetické oblasti. Na jejím základě měl přes Turecko proudit íránský zemní plny do Evropy. Turecké firmy zase měly získat rozsáhlý přístup k těžbě na íránských nalezištích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Dá-li bůh, dohodu brzy uzavřeme," řekl k neúspěchu Ahmadínežád. Turecká strana tvrdí, že Íránci náhle přišli s novými, nepřijatelnými požadavky. Dohoda ale naráží i na další překážky - zejména na odpor Spojených států, které se snaží teheránský režim izolovat kvůli jeho neochotě omezit svůj nukleární program.

Turecko je přitom členem Severoatlantické aliance a důležitým spojencem Washingtonu. Turecké vedení v zákulisí čelilo výtkám, že Ahmadínežáda vůbec pozvalo. Jiné emoce ale převládaly, když se íránský politik vydal mezi řadové Turky. V istanbulské Modré mešitě ho stovky lidí vítaly skandováním "Válečník Ahmadínežád" a "Pryč s Amerikou".

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme