Íránský ajatolláh Chameneí je prý v kritickém stavu

Íránský duchovní vůdce Chameneí je znovu v nemocnici. Jeho zdravotní stav je prý kritický. Tvrdí to arabská a izraelská média. Pětasedmdesátiletý duchovní byl loni na operaci rakoviny prostaty. Podle dostupných zdrojů se teď nemoc šíří do celého těla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán | Foto: GhostWind

Izraelský zpravodajský server Aruc Ševa oznámil, že Chameneí leží na jednotce intenzívní péče a selhaly mu některé orgány.

„Je zajímavé, že se o jeho zdravotním stavu v Íránu informuje. Tím se totiž liší Írán od jiných zemí, které mají v čele silné vůdce, kteří si nepřejí, aby se mluvilo o jejich zdravotním stavu. Ale ajatolláh Chameneí nechal zveřejnit své fotografie z nemocničního lůžka, na kterých nevypadá zdravě,“ upozorňuje zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stav duchovního vůdce Íránu ajatolláha Chameneího je podle médii kritický. Podrobnosti rozebral zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Na Západě Chameneího zdravotní stav sledují zejména teď, kdy v Ženevě vrcholí rozhovory o zásadní dohodě o íránském jaderném programu. Ajatolláh v nich má pořád hlavní slovo.

„Írán má sice prezidenta, ale ten není tím, kdo by řídil celou zemi. Tak důležité věci jako je zahraniční politika, bezpečnost, armáda a samozřejmě také jaderný program, má pod sebou nejvyšší duchovní vůdce Íránu a tím je právě ajatolláh Chameneí,“ připomíná Slezák.

Vyjednavače Chameneí zatím podporoval, je však proti ústupkům a proti omezování íránského programu.

„O Chameneím je známo, že je to konzervativní člověk. Kdyby stál v čele Íránu někdo jiný, jednání by asi mohla být rychlejší. Ale to by si nejvyšší představitel země musel poradit s velmi silnou konzervativní frakcí, která zesílila v minulých letech právě i díky ochraně ajatolláha Chameneího,“ dodává komentátor.

Duchovního vůdce v Íránu vybírá shromáždění znalců islámského práva, které má 86 členů volených na osm let.

Shromáždění se sejde 15. března, aby zvolilo svého nového předsedu po zesnulém ajatolláhou Rezovi Mahdávímu Kánímu, který zemřel loni v srpnu.

Za hlavního kandidáta po Káním a také po Chameneím se považuje ajatolláh Hášemí Šáhrúdí, který stál do roku 2009 deset let v čele íránské justice.

Zdenka Turková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme