Íránský blogger dostal skoro 20letý trest za podvracení režimu

Přední íránský blogger Hosejn Derachšán dostal 19 a půl roku vězení za podvracení režimu a spolupráci s nepřátelskými státy. O verdiktu teheránského revolučního soudu informují íránská média. Derachšán se v poslední době na svém blogu často zastával íránského prezidenta Ahmadínežáda před jeho nepřiměřenou kritikou ze zahraničí. V minulosti ale napsal řadu článků, kde ostře kritizoval poměry v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

internet - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Írán patří v celosvětovém měřítku k blogerským velmocím. Velkou zásluhu má na tom právě 35letý Derachšán. Už před deseti lety zveřejnil návod, jak si mohou Íránci založit a vést internetový deník v perštině.

Mezitím strávil řadu let na Západě a má také kanadské občanství. Íránské úřady ho zatkly v roce 2008 po návratu do Teheránu.

Za jeho protirežimní články pro něj podle některých zpráv prokuratura požadovala dokonce trest smrti. I proti skoro 20letému vězení se ale Derachšán ještě může odvolat. V tuto chvíli tedy není jisté, kolik času nakonec za mřížemi opravdu stráví.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme