Íránský diplomat rezignoval kvůli potlačování demonstrací

Íránský konzul v Norsku rezignoval na svoji funkci. Protestuje tak proti brutálnímu potlačování demonstrací teheránskou vládou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohřeb íránského ajatolláha Montazerího | Zdroj: ČTK

Mohammad Rezá Hejdarí se stal prvním a zatím jediným íránským diplomatem, který takové gesto veřejně učinil. Ve službách ministerstva zahraničí přitom pracoval 20 let. Jak řekl v norské televizi, doufá, že ho budou následovat další kolegové sloužící ve světě.

O Hejdarího rezignaci se mluvilo už několik dní, teprve teď ji ale on sám veřejně oznámil. Poslední kapkou k jeho rozhodnutí prý bylo zabití několika demonstrantů na konci prosince.

Televize al-Arabíja uvedla, že celkem se pro takový protest vůči své vládě rozhodlo 27 íránských diplomatů. Odborníci se domnívají, že íránští vládní činitelé ve světě mohou skládat funkce raději v tichosti, aby neohrozili své rodiny v Íránu.

Hejdarí norské televizi řekl, že ho z Teheránu přijeli přemlouvat, aby rezignaci stáhl a zprávy o ní označil za lež. Veterán íránské diplomacie to prý ale odmítl jako zcela nepřijatelné. O azyl v Norsku Hejdarí zatím nepožádal.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme