Další střet íránského a amerického námořnictva. Dron Íránu chtěl přistát na letadlové lodi Nimitz

Íránské bezpilotní letadlo se přiblížilo při manévru nad Perským zálivem na vzdálenost 31 metrů ke stroji amerického námořnictva, který se chystal přistát na letadlové lodi. Oznámila to v úterý s odvoláním na americký vojenský zdroj agentura Reuters.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní dron americké armády. (Ilustrační snímek) | Foto: Jason Reed | Zdroj: Reuters

Podobné incidenty se staly v této oblasti i v minulosti, ale v tomto případě se podle Reuters dostal íránský stroj poprvé tak nebezpečně blízko americkému.

Podle amerického zdroje šlo letos o 13. případ neprofesionálního střetu mezi námořnictvem USA a Íránu. Íránský dron změnil „nebezpečným a neprofesionálním způsobem výšku“ v blízkosti stíhacího bombardéru F/A-18E, uvedl nejmenovaný zdroj Reuters. Americké letadlo se připravovalo k přistání na palubu letadlové lodě Nimitz.

USA a Írán po íránské islámské revoluci přerušily diplomatické vztahy a napětí mezi nimi částečně uvolnila dohoda o íránském jaderném programu z roku 2015.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa sice konstatovala, že Írán dohodu uzavřenou se šesti velmocemi plní, avšak podle Washingtonu porušuje duch dohody. Podezření vyvolávají zejména íránské raketové testy.

USA mají v oblasti poblíž Íránu několik vojenských základen. Jsou i v Kataru a Kuvajtu, pátá flotila má sídlo v nedalekém Bahrajnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme