Íránský jaderný program se zřejmě dostane do Rady bezpečnosti

Guvernéři Mezinárodní agentury pro atomovou energii dnes rozhodnou o předání íránského jaderného programu do Rady bezpečnosti OSN. Předpokládá se, že potřebná většina z 35 členů s tímto návrhem bude souhlasit. Teherán zatím ochotu ke spolupráci neprojevil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Baradej

Muhammad Baradej | Zdroj: ČTK

Na nutnosti řešit jaderný program Íránu v Radě bezpečnosti se už v noci na úterý shodlo pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Venezuela a Kuba ale včera oznámily, že svolání schůze rady nepodpoří.

Současně hlavní íránský vyjednávač Alí Larídžání upozornil, že pokud MAAE řešení problému na půdu OSN protlačí, Teherán omezí přístup inspektorů agentury k jaderným zařízením v zemi a obnoví proces obohacování uranu.

Rada bezpečnosti OSN má pravomoc uvalit na Írán sankce. Rusko a Čína si ale předem stanovily podmínku, že rada nepodnikne vůči Íránu žádnou akci přinejmenším do 6. března. Právě začátkem března zveřejní agentura podrobnou zprávu o íránském nukleárním programu.

"Věřím, že Írán bude skutečně spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a všechny otázky, které zatím trvají, by pak mohly být uspokojivě zodpovězeny," uvedl v televizi CNN ruský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii Grigorij Beredenikov,

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád už dopředu vzkázal, že jeho země bude i přes hrozbu sankcí ve svém nukleárním programu pokračovat. Jak tvrdí, jeho cílem totiž není získat atomovou bombu. "Jsme velmi kulturní a civilizovaní lidé s čistou minulostí. Nepotřebujeme žádné jaderní zbraně. Ty jsou pro vlády založené na síle a soupeření s ostatními zeměmi."

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme