Íránský jaderný program se zřejmě dostane do Rady bezpečnosti

Guvernéři Mezinárodní agentury pro atomovou energii dnes rozhodnou o předání íránského jaderného programu do Rady bezpečnosti OSN. Předpokládá se, že potřebná většina z 35 členů s tímto návrhem bude souhlasit. Teherán zatím ochotu ke spolupráci neprojevil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Baradej | Zdroj: ČTK

Na nutnosti řešit jaderný program Íránu v Radě bezpečnosti se už v noci na úterý shodlo pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Venezuela a Kuba ale včera oznámily, že svolání schůze rady nepodpoří.

Současně hlavní íránský vyjednávač Alí Larídžání upozornil, že pokud MAAE řešení problému na půdu OSN protlačí, Teherán omezí přístup inspektorů agentury k jaderným zařízením v zemi a obnoví proces obohacování uranu.

Rada bezpečnosti OSN má pravomoc uvalit na Írán sankce. Rusko a Čína si ale předem stanovily podmínku, že rada nepodnikne vůči Íránu žádnou akci přinejmenším do 6. března. Právě začátkem března zveřejní agentura podrobnou zprávu o íránském nukleárním programu.

"Věřím, že Írán bude skutečně spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a všechny otázky, které zatím trvají, by pak mohly být uspokojivě zodpovězeny," uvedl v televizi CNN ruský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii Grigorij Beredenikov,

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád už dopředu vzkázal, že jeho země bude i přes hrozbu sankcí ve svém nukleárním programu pokračovat. Jak tvrdí, jeho cílem totiž není získat atomovou bombu. "Jsme velmi kulturní a civilizovaní lidé s čistou minulostí. Nepotřebujeme žádné jaderní zbraně. Ty jsou pro vlády založené na síle a soupeření s ostatními zeměmi."

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme