Íránský jaderný program spěje do Rady bezpečnosti OSN

V rozpravě Valného shromáždění OSN dále eskaluje konflikt mezi zeměmi západu a Spojenými státy na straně jedné a Íránem na straně druhé. Důvod? Jaderný program Teheránu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Oleje do ohně přilil ve svém newyorském projevu íránský prezident Mahmoud Ahmadínedžád, který považuje zejména Washington za agresora, a trvá na tom, že jeho země má právo na mírový jaderný program.

Generální tajemník OSN Kofi Annan varoval před pokračováním nebezpečné diplomatické hry s ohněm.

Agentura pro atomovou energii ve Vídni má v pondělí rozhodovat o tom, jak dále naložit s neochotou Íránu podřídit se dříve přijatým závazkům a vyjádřit se k tomu, zda záležitost předá k posouzení Radě bezpečnosti OSN.

Dva stálí členové Rady s právem veta, Čína a Rusko, jsou sice proti tomu, aby Írán získal jadernou zbraň, ale v Radě o případných sankcích hlasovat nechtějí.

Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová uvedla, že se na předání věci Radě bezpečnosti bude ještě pracovat a že OSN ukáže svou slabost, pokud se Íránu nepostaví.

Evropští diplomaté říkají, že po útočném projevu íránského prezidenta v OSN, je projednávání v Radě opět aktuální.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme