Íránský nejvyšší soud zrušil trest smrti pro rappera Sálihího. Odsoudili ho za spiknutí proti systému

Íránský nejvyšší soud zrušil rozsudek smrti pro rappera Túmadže Sálihího který dostal letos v dubnu kvůli podpoře hnutí, jež v roce 2022 organizovalo protivládní protesty po smrti mladé ženy zatčené mravnostní policií. Zrušení verdiktu oznámil v sobotu podle agentury AFP právník Sálihího, za jehož osvobození se letos konaly demonstrace i v řadě evropských měst. Odsouzen byl podle AFP mimo jiné za podněcování k pobuřování a spiknutí proti systému.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty původně cílené proti potlačování ženských práv přerostly v největší manifestace proti autoritářskému režimu od roku 1979

Protesty původně cílené proti potlačování ženských práv přerostly v největší manifestace proti autoritářskému režimu od roku 1979 | Foto: Morteza Nikoubazl (IRAN) | Zdroj: Reuters

„Trest smrti (pro rappera) byl zrušen a v souladu s rozhodnutím nejvyššího soudu o odvolání bude případ postoupen k dalšímu soudnímu projednání,“ uvedl na síti X podle AFP hudebníkův právník.

Třiatřicetiletý Sálihí, který  na sociální síti X přes 740 tisíc sledujících, byl zatčen v říjnu 2022 poté, co veřejně vystoupil na podporu protestů, které zažehla smrt mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové po zatčení mravnostní policií. Podle ní dívka měla příliš volně nasazený hidžáb, jímž si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a dekolt. V Íránu ho musí ženy nosit na veřejnosti od islámské revoluce z roku 1979.

Protesty původně cílené proti potlačování ženských práv přerostly v největší manifestace proti autoritářskému režimu od roku 1979. Vláda proti demonstracím tvrdě zasáhla, podle nevládních organizací přitom zemřelo přes 500 osob a téměř 20 tisíc lidí bylo zatčeno. Mnozí byli odsouzeni k trestům vězení, desítka z nich byla popravena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme