Íránský parlament posvětil novou vládu

Nová vláda íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda může začít pracovat. Parlament schválil 18 z 21 navrhovaných ministrů. Pouze tři jména prosazovaná Ahmadínežádem poslanci zamítli. Staronový prezident sestavoval nový kabinet poté, co v červnu vyhrál kontroverzní volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán

Poslanci odsouhlasili, že Írán bude mít poprvé za třicet let náboženského režimu ministryni. Jasnou podporu získala gynekoložka Marzíje Vahíd Dastdžerdíová v čele ministerstva zdravotnictví.

Podle novinářky Golnaz Esfandiari z perské redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda v Ahmadínežádově kabinetu převažují konzervativci a ani paní Dastdžerdíová, která je gynekoložkou, učila na univerzitě a byla i poslankyní, není výjimkou.

"Ona je velmi konzervativní političkou, podporovala třeba segregaci žen a mužů v nemocnici, byla proti podpisu dohody o zákazu diskriminace žen. Výjimkou je jen v tom, že je žena. Je to ale jen gesto Ahmadínežáda, který chce ukázat, že podporuje práva žen," prohlásila Golnaz Esfandiari v pořadu Radiofórum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiofórum: Novinářka Golnaz Esfandiari z perské redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda komentuje složení nové íránské vlády

Další dvě navržené ženy naopak parlament jednoznačně zamítl, stejně jako zamýšleného ministra energetiky.

Poslanci nicméně schválili ministra ropného průmyslu Masúda Mír Kázemího, o kterém panovaly asi největší pochybnosti ohledně odborné zdatnosti.

Bez problémů prošel i ministr obrany Ahmad Vahídí. Na toho Interpol vydal zatykač kvůli jeho podílu na teroristickém útoku v Argentině před 15 lety. Při něm před patnácti lety zemřely desítky lidí v židovském centru v argentinském Buenos Aires.

Podle Golnaz Esfandiari si jej prezident Ahmadínežád vybral proto, že je velmi loajální. "Byl náměstkem ministra obrany, měl prý na starosti raketový program. Může to znamenat i to, že Írán bude pokračovat v politice konfrontace, odporu, že nechce změnit své dosavadní postoje i za cenu případných dalších sankcí," domnívá se novinářka Golnaz Esfandiari

Prezident má podle ústavy čtvrt roku, aby pro tři neobsazená ministerská křesla sehnal nové kandidáty.

Íránský prezident Ahmadínežád představil svou vládu. Poslanci některé ministry nechtějí
Nová íránská vláda bude zřejmě neochotná k ústupkům
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Volby v Íránu anulovány nebudou

Břetislav Tureček, Alena Adámková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme