Íránský parlament se postavil proti prezidentovi

Íránský parlament se otevřeně postavil proti prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi. Poslanci předali justici k vyřešení kompetenční spor, ve kterém Ahmadínežád sesadil ministra ropného průmyslu a sám pak převzal jeho resort. Podle parlamentu tím prezident porušil zákony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád. | Zdroj: Reuters

Kauza je dalším pokračováním boje o moc mezi různými frakcemi íránských konzervativců. Stále častěji se mluví o tom, že Ahmadínežád upadá v nemilost náboženského režimu.

Prezident v květnu oznámil záměr zeštíhlet vládu a sloučit některá ministerstva. Sesadil ministra ropného průmyslu Masúda Mírkázemího a rozhodl se jeho resort s obrovským rozpočtem řídit sám, jako úřadující ministr. Političtí odpůrci tvrdí, že tak Ahmadínežád narušil politikou rovnováhu a Rada dohlížitelů došla k závěru, že prezident dokonce porušil ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček na Rádiu Česko

Odpůrci Ahmadínežáda tvrdí, že si prezident přisvojuje větší moc, než mu náleží, vyčítají mu, že je populista a snaží se převzít ropný resort proto, aby měl kontrolu nad penězi, které jím protékají a mohl s nimi manipulovat mimo rámec parlamentního dohledu.

Už v dubnu se Ahmadínežád dostal do otevřeného střetu i se samotným vůdcem země ájatolláhem Chámeneím. Sesadil ve své vládě ministra pro tajné služby Hejdara Moslehího. Vůdce ho pak ale do vlády zase vrátil.

Analytici upozorňují, že tady proti sobě nestojí prodemokratické a konzervativní síly. Tyto spory považují za projev rivality mezi různými frakcemi režimu.

Igor Maňour, Martin Křížek, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme