Íránský prezident Ahmadínežád představil svou vládu. Poslanci některé ministry nechtějí

Íránský parlament už má k dispozici jména 21 politiků, se kterými prezident Mahmúd Ahmadínežád počítá ve své příští vládě. Jen pět z nich zasedalo i v dosavadním kabinetu. Prezident seznam předložil těsně před vypršením lhůty, kterou mu k tomu vyměřuje zákon. Někteří poslanci se vzápětí nechali slyšet, že ne všichni ministři dostanou jejich důvěru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: WorldNetDaily

Soupis Ahmadínežádovy zamýšlené vlády ve středu dorazil do parlamentu tak pozdě večer, že některá světová média píší, že prezident lhůtu nestihl.

Od rána ale už přicházejí z Teheránu první reakce. Konzervativní místopředseda parlamentu Mohammad Rézá Bahúnar prohlásil, že hlasováním neprojde možná až pět ministrů.

Íránská média v této souvislosti píší hlavně o ministrovi ropného průmyslu. Navržený Masúd Mír Kázemí nemá totiž s tímto strategickým oborem, z něhož pochází většina íránských veřejných peněz, vůbec žádné zkušenosti.

Ahmadínežád chce mít ve vládě také tři ženy. Poslanci se začnou seznamem ministrů zabývat v neděli a hlasování o důvěře vládě v parlamentu je naplánováno na další týden. Íránský parlament se bude vyslovovat ke každému kandidátu jednotlivě.

Přečtěte si také:

Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránský politik Rafsandžání zpochybnil volby a vyzval k propuštění zatčených
Unie žádá prošetření voleb v Íránu
Volby v Íránu anulovány nebudou

Břetislav Tureček, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme