Rúháního chce v křesle prezidenta Íránu vystřídat téměř 600 zájemců, volit se bude za měsíc

O křeslo íránského prezidenta se chce ve volbách vyhlášených na 18. června ucházet skoro šest stovek kandidátů. Mezi celkovými 592 uchazeči je 40 žen a 552 mužů, uvedla v neděli agentura DPA s odvoláním na íránské ministerstvo vnitra.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní hlava státu Hasan Rúhání se po dvou mandátech o úřad už ucházet nemůže. | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

Agentura DPA uvádí, že za perspektivní je považováno 30 kandidátů. Je mezi nimi nynější první viceprezident Eshák Džahángírí, šéf íránské justice Ebráhím Raísí, někdejší předseda parlamentu a vyjednávač o íránském jaderném programu Alí Lárídžání nebo exprezident Mahmúd Ahmadínežád.

Dosavadní hlava státu Hasan Rúhání se po dvou mandátech o úřad už ucházet nemůže.

Rivalové na cestě k normalizaci. Saúdové a Íránci usilují o zmírnění napětí, Blízký východ tají dech

Číst článek

Podle íránských médií má největší šance na vítězství ve volbách reformista Džahángírí, utlrakonzervativec Raísí a Lárídžání, který je považován za umírněného konzervativce.

Očekává se, že Ahmadínežáda kvůli jeho kritice volebního systému Rada dohlížitelů z voleb vyřadí.

Přihlášku do boje o prezidentský úřad mohli podat všichni občané mezi 40 a 70 let, kteří získali na vysoké škole magisterský titul nebo jeho ekvivalent. Kandidáti musejí mít čistý trestní rejstřík a prokázat se nejméně čtyřletým působením na vedoucím místě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme