Íránský prezident kritizoval USA i Rusko za přípravu nových sankcí

Spojené státy by prý měly namísto přípravy nových sankcí přijmout íránský návrh na výměnu uranové suroviny za jaderné palivo. Při projevu v Kermánu na východě země to prohlásil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Teherán slíbil, že předá do zahraničí část svého nízce obohaceného uranu. Dostal by za něj palivové články pro svůj výzkumný reaktor. Podle Spojených států je to ale jen snaha Íránců odvrátit další sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád

Mahmúd Ahmadínežád | Foto: UN Photo, Marco Castro

Ahmadínežád prohlásil, že by americký prezident Obama neměl zmařit příležitost k vylepšení vztahů mezi oběma státy. Jak řekl, jistí lidé Obamu tlačí do střetu s Íránem. Situace prý může dojít tak daleko, že přátelství mezi oběma státy už nebude možné.

Rada bezpečnosti OSN začala debatovat o nových sankcích pouhý den poté, co Teherán kývl na výměnu paliva. Návrh sankcí podpořila i Čína a Rusko. Hlavně proto, že Teherán chce dál obohacovat nový uran.

Íránský prezident vyzval Moskvu, aby nepodléhala americkému tlaku a změnila postoj. Ahmadínežád doslova řekl, že ruský postup je pro „íránský národ nepřijatelný.“

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme