Íránský režim využívá podpory Západu opozici ve svůj prospěch

Protivládní nepokoje se z arabského světa přelily také do Íránu. Tam zůstává situace velmi napjatá už od předloňských voleb a někteří komentátoři proto dnešní Írán přirovnávají ke kotli před výbuchem. Vládní jednotky tam v uplynulých dvou dnech velmi tvrdě rozháněly protivládní protesty, zahynuli při tom nejméně dva lidé, zraněných byly desítky, zatčených stovky. Prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že takové opoziční hnutí nemá v Íránu šanci na úspěch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace v Íránu (14. 2. 2011) | Zdroj: ČTK

Íránský režim uvítal, co se děje v Egyptě. Samotný prezident Ahmadínežád tvrdí, že v Egyptě i v Tunisku byly prozápadní loutkové režimy a že tam došlo k islámskému probuzení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Íránu mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Na domácí půdě je to ale jinak. Lidé z bezpečnostního aparátu varují před efektem ‚sněhové koule‘. Obávají se, že když režim umožní jednu demonstraci, může z toho být celostátní povstání, které může ohrozit celý režim.

Demonstranti také při pondělní demonstraci veřejně skandovali heslo ‚smrt diktátorovi‘ a měli tím na mysli nejvyššího duchovního vůdce Íránu Chámenejího.

Američtí představitelé opakovaně Teherán vyzvali, aby demonstrace umožnil. Americká ministryně zahraničí Clintonová obvinila Írán z pokrytectví, protože podpořil revoltu v Egyptě, ale demonstrace vlastních obyvatel nepovoluje. Americké ministerstvo zahraničí dokonce spustilo twitter v perštině.

Samotní iránští prodemokratičtí aktivisté ale o podpoře Spojených států referují na svých webech velmi opatrně. Vládnoucí režim dokonce podporu Američanů íránské opozici využívá ve svůj prospěch. Státní televize například sestavila klip, ve kterém se demonstrantů zastává mluvčí Bílého domu, do toho je zamontována koláž opozičních vůdců na pozadí americké vlajky a židovské hvězdy.

Íránský režim se tak opoziční vůdce snaží vykreslit jako loutky západu, což jim opravdu v očích mnoha Íránců škodí.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme