Íránský vůdce Chámeneí odpověděl na poselství amerického prezidenta

Íránci prý nevidí žádnou skutečnou změnu politiky Spojených států amerických vůči Islámské republice Íránu. Těmito slovy odpověděl nejvyšší íránský duchovní vůdce Alí Chámeneí na včerejší poselství, které pro Íránce nahrál prezident USA Barack Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mešita v Šírázu | Foto: Jiří Sovadina

Šéf Bílého domu vyzval Íránce k vyřešení vleklých sporů a obnovení vzájemného respektu. Jeho videoposelství o 'novém začátku' směřovalo k staroperskému Novému roku (Nourúzu), který dnes Íránci slaví.

Chámeneí odpověděl také v novoroční řeči, se kterou vystoupil v televizi. Prohlásil, že Američané sice mluví o změně, v praxi prý však mají vůči Íránu pořád stejnou politiku. Dodal, že ještě nezná novou americkou vládu, Íránci ale budou bedlivě sledovat její skutky.

Spojené státy americké léta podporovaly autokratickou monarchii v Íránu. Když ji před třiceti lety nahradil náboženský režim, vztahy mezi oběma státy se dramaticky zhoršily.

Přečtěte si také:
Americký prezident Obama nabídl Íránu nový začátek
Izrael může podle studie zaútočit na Írán raketami dlouhého doletu
USA a Rusko odmítají spekulace o "výměně protiraketového štítu za íránské jádro"
Rusko postavilo jadernou elektrárnu v Íránu
Clintonová: Můžeme přehodnotit protiraketovou obranu, změní-li se Írán
Ahmadínežád se chce znovu ucházet o funkci íránského prezidenta

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme