Íránským jaderným programem se má zabývat Rada bezpečnosti

Otázkou íránského jaderného programu se bude zabývat Rada bezpečnosti OSN. Na mimořádném zasedání ve Vídni o tom rozhodli zástupci Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii většinou hlasů. Pro přijetí rezoluce se vyslovilo 27 ze 35 členů Rady guvernérů, tři byli proti a pět se hlasování zdrželo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej | Zdroj: ČTK

Dokument vyjadřuje znepokojení nad možností zneužití programu k výrobě jaderných zbraní a poukazuje na porušování závazků, které na sebe Írán vzal.

Teherán dnes znovu potvrdil, že pokud se jeho jaderným programem začne Rada bezpečnosti zabývat, zahájí v plném rozsahu obohacování uranu na svém území a ukončí veškerá diplomatická jednání o této otázce.

Podle očekávání se vyslovila pro přijetí rezoluce většina států. K tomuto výsledku dospěli delegáti vídeňské konference po dvoudenním složitém jednání.

Dva stálí členové Rady guvernérů, Rusko a Čína, souhlasili s přijetím rezoluce pouze pod podmínkou, že Rada bezpečnosti nepodnikne žádná opatření před začátkem březnového zasedání Rady guvernérů MAAE. To znamená, že eventuální mezinárodní sankce vůči Teheránu by mohla Rada bezpečnosti vyhlásit až za několik týdnů.

Marie Woodhamsová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme