Íránský prezident Rouhání obhájil mandát. Vyhrál už v prvním kole, oznámila státní televize

Prezident Hasan Rouhání podle íránské státní televize ziskem výrazně přes 50 procent hlasů obhájil volební mandát už v prvním kole. Porazil tak svého hlavního soupeře, konzervativního klerika Ebráhíma Raísíma.

Teherán (Aktualizováno: 10:26 20. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident (a zároveň kandidát) Hasan Rouhání hlasoval v prezidentských volbách v pátek v Teheránu. | Zdroj: Reuters

Íránské ministerstvo vnitra po sečtení takřka všech hlasovacích lístků uvedlo, že Rouháního podpořilo více než 58 procent voličů. Jeho hlavní soupeř, konzervativní duchovní Ebráhím Raísí, měl necelých 40 procent. Zbylí dva kandidáti dostali zanedbatelný počet hlasů.

Hasan Rouhání

Narodil se v listopadu 1948. Při volbách 14. června 2013 získal 50,68 % hlasů a vyhrál tak v prvním kole, kterého se zúčastnilo 72 % voličů.

Náměstek ministra vnitra Alí Asghar Ahmadí novinářům na tiskové konferenci sdělil, že hlasovalo více než 40 milionů oprávněných voličů a volební účast přesáhla 70 procent.

Rouháního konzervativní protikandidát Ebráhím Raísí už dříve uvedl, že bude výsledky voleb respektovat.

Ve druhém čtyřletém období bude Írán s Rouháním v čele zřejmě pokračovat v nastolené cestě z mezinárodní izolace. Právě další otevírání země s příslibem ekonomického růstu bylo jeho hlavním předvolebním tématem.

Rouhání měl ve volbách celkem čtyři protivníky. Kandidovat měl i konzervativec a teheránský starosta Mohammad Báker Kálíbáf, před volbami ale oznámil, že kandidovat nebude a podpořil Raísího.

haf, dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme