Íránským prezidentem je podruhé Mahmúd Ahmadínežád

Staronový íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád oficiálně zahájil své druhé funkční období. Před poslanci složil slavnostní přísahu a prohlásil, že i další čtyři roky bude zemi spravovat k jejímu prospěchu a v souladu s islámským zřízením. U parlamentu se mezitím opět střetly vládní síly s demonstranty. Ti tvrdí, že Ahmadínežád zůstává ve funkci jen díky podvodům při červnových volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád při inauguračním projevu

Mahmúd Ahmadínežád při inauguračním projevu | Zdroj: ČTK

Pořádkové síly byly podle dostupných svědectví početnější než skupiny demonstrantů. Policie a náboženské milice basídž protestující vytlačily pomocí štítů a obušků.

V okolí parlamentu prý také úřady zablokovaly signál mobilních telefonů, aby se demonstranti nemohli svolávat a informovat o situaci.

Prezident zhruba ve stejné době mluvil o tom, že by se Íránci měli sjednotit, protože rozvoj země vyžaduje nemalé úsilí a oběti. Několik minut se také pochvalně věnoval studentům, které označil za "kapitál íránské společnosti". Právě studenti hráli důležitou roli v protestech proti znovuzvolení Ahmadínežáda.

A rozpačité reakce na prezidentovu inauguraci přicházejí i ze zahraničí. Mluvčí Bílého domu sice prohlásil, že Ahmadnežád je "zvoleným vůdcem", zároveň ale řekl že mu Spojené státy nepošlou blahopřání. Podobně se zachovaly také Británie, Německo a Francie.

Ahmadínežád se v inauguračním projevu zmínil i o tom. Podle něj to ukazuje, že západní země oceňují demokracii jenom tehdy, když to vyhovuje jejich zájmům. Dodal, že Íráncům je prý úplně jedno, nakolik je Západ spokojený nebo nespokojený s vývojem v jeho zemi.

Ahmadínežáda čekají problémy hlavně na domácí scéně

Mnohem větší problémy ale pro Ahmadínežáda představuje domácí scéna. Prezident začne sestavovat novou vládu a každého jednotlivého ministra musí schválit poslanci. Proti Ahmadínežádovi přitom nestojí pouze opozice, ale také část konzervativců.

To potvrdila v Ranním interwiev Radiožurnálu i íránistka Zuzana Kříhová. "Zatím to nevypadá, že by se Ahmadínežád chystal navrhnout kompromisní kandidáty, a je tedy docela možné, že parlament bude jeho nominaci opět komplikovat. Navíc bojuje s rozkolem mezi samotnými konzervativci, minulý týden také překvapivě odvolal ministra zpravodajství, rezignoval rovněž minstr kultury islámského vedení, takže Ahmadínežád to rozhodně nebude mít jednoduché," řekla Kříhová.

Rozhovor s íránistkou Zuzanou Kříhovou na téma znovuzvolení prezidenta Ahmadínežáda si můžete poslechnout v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Státní aparát zasáhl proti účastníkům červnových protestů tak razantně, že i z řad Ahmadínežádových spojenců se ozývají výhrady. Podle posledních zpráv tak hrozí stíhání naopak některým pracovníkům justice a bezpečnostního aparátu.

Přečtěte si také:
Íránské vedení definitivně potvrdilo druhé funkční období prezidenta Ahmadínežáda
Teherán obvinil Izraelce z úmyslu zavraždit íránského prezidenta Ahmadínežáda
Íránský politik Rafsandžání zpochybnil volby a vyzval k propuštění zatčených
Írán: Chámeneí prodloužil lhůtu na podávání stížností proti výsledkům voleb
Volby v Íránu anulovány nebudou
Nejvyšší íránský vůdce se postavil za oficiální výsledek voleb
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme