Íránští diplomaté vypovězení z Británie se vrátili domů

Do Teheránu se vrátili všichni íránští diplomaté, které Británie vypověděla v reakci na úterní přepadení své ambasády. Přistáli i se svými rodinami časně ráno na teheránském letišti, kde na ně čekala skupina aktivistů včetně příslušníků náboženských milicí Basídž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové náboženských milicí Basídž čekají na vyhoštěné diplomaty na letišti v Teheránu | Zdroj: Reuters

Aktivisté provolávali „Smrt Británii“ a vyhoštěným diplomatům přinesli květiny a věnce. Nakonec je ale neměli šanci uvítat, protože vláda chtěla zamezit publicitě a diplomaty nechala odejít bočním vchodem.

Znovu se tak ukázal rozkol, který kolem celé krize v íránském vedení panuje. Na přepadení britské ambasády se podíleli příslušníci náboženských milicí Basídž. Útok také ocenil konzervativní tisk podporující nejvyššího vůdce země ájatolláha Chámeneího.

Přehrát

00:00 / 00:00

V rozhovoru pro BBC řekl britský velvyslanec v Íránu Dominick Chilcott, že souhlas k útoku dalo íránské vedení

Vláda prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda se od napadení britské mise distancovala. Naopak britský velvyslanec v Íránu Dominick Chilcott prohlásil v rozhovoru pro BBC, že souhlas k útoku dalo íránské vedení.

„Írán nepatří k zemím, kde by se konaly spontánní demonstrace, končící útokem na cizí velvyslanectví. Takové aktivity se dělají se souhlasem a podporou státu,“ tvrdil.

Podle místopředsedy vlády Nicka Clegga nedávný incident poškodil vztahy obou zemí. Britové po násilném incidentu stáhli své lidi z Teheránu a íránským diplomatům dali 48 hodin na odjezd z Londýna.

Lubica Bergmanová, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme