Íránští diplomaté vypovězení z Británie se vrátili domů

Do Teheránu se vrátili všichni íránští diplomaté, které Británie vypověděla v reakci na úterní přepadení své ambasády. Přistáli i se svými rodinami časně ráno na teheránském letišti, kde na ně čekala skupina aktivistů včetně příslušníků náboženských milicí Basídž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové náboženských milicí Basídž čekají na vyhoštěné diplomaty na letišti v Teheránu | Foto: Reuters

Aktivisté provolávali „Smrt Británii“ a vyhoštěným diplomatům přinesli květiny a věnce. Nakonec je ale neměli šanci uvítat, protože vláda chtěla zamezit publicitě a diplomaty nechala odejít bočním vchodem.

Znovu se tak ukázal rozkol, který kolem celé krize v íránském vedení panuje. Na přepadení britské ambasády se podíleli příslušníci náboženských milicí Basídž. Útok také ocenil konzervativní tisk podporující nejvyššího vůdce země ájatolláha Chámeneího.

Přehrát

00:00 / 00:00

V rozhovoru pro BBC řekl britský velvyslanec v Íránu Dominick Chilcott, že souhlas k útoku dalo íránské vedení

Vláda prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda se od napadení britské mise distancovala. Naopak britský velvyslanec v Íránu Dominick Chilcott prohlásil v rozhovoru pro BBC, že souhlas k útoku dalo íránské vedení.

„Írán nepatří k zemím, kde by se konaly spontánní demonstrace, končící útokem na cizí velvyslanectví. Takové aktivity se dělají se souhlasem a podporou státu,“ tvrdil.

Podle místopředsedy vlády Nicka Clegga nedávný incident poškodil vztahy obou zemí. Britové po násilném incidentu stáhli své lidi z Teheránu a íránským diplomatům dali 48 hodin na odjezd z Londýna.

Lubica Bergmanová, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme