Íránští konzervativci i zahraničí kritizují prezidenta Ahmadínežáda za složení jeho vlády

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád sklízí od íránských konzervativců kritiku za to, že chce mít ve vládě také tři ženy. Zahraničí mu zase vyčítá, že do čela ministerstva obrany chce postavit Ahmada Vahídího. Bývalý důstojník revolučních gard je totiž na seznamu mezinárodně hledaných osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaká budoucnost na Íránce čeká? | Foto: Fotobanka stock.xchng

Prezident předložil parlamentu seznam 21 politiků, které nominoval na ministry. Zdravotnictví, školství a sociální péči by podle jeho plánu měly řídit ženy. Ty by se tak staly vůbec prvními ministryněmi od islámské revoluce před 30 lety.

To ale kritizuje část parlamentu a především několik vlivných šíitských kleriků. Staronovému prezidentovi teď vzkázali, že z náboženského hlediska nejsou ženy způsobilé k práci ve vládě. Podobně smýšlí i řada poslanců a před Ahmadínežádem tak vyvstal další problém. Parlament začne o důvěře jednotlivých ministrů hlasovat na konci srpna a prezidentovi hrozí, že řada z nic neprojde.

Kritika ale přichází i ze zahraničí. Vyšlo totiž najevo, že do čela ministerstva obrany chce prezident postavit Ahmada Vahídího. Bývalý důstojník revolučních gard je totiž na seznamu mezinárodně hledaných osob. Argentina mu totiž připsala podíl na teroristickém útoku na židovské centrum v Buenos Aires. Při něm před 15 lety zahynulo 85 lidí. Americké ministerstvo zahraničí to označilo za znepokojující skutečnost.

Židovská komunita v Argentině, která čítá asi 300 tisíc lidí, považuje Vahídího jmenování ministrem za urážku obětí buenosaireského masakru a jejich příbuzných.

Přečtěte si také:

Íránský prezident Ahmadínežád představil svou vládu. Poslanci některé ministry nechtějí
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránský politik Rafsandžání zpochybnil volby a vyzval k propuštění zatčených
Unie žádá prošetření voleb v Íránu
Volby v Íránu anulovány nebudou

Břetislav Tureček, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme