Íránští poslanci chtějí sesadit ministra vnitra kvůli falešnému doktorátu

Íránský parlament se začal zabývat sesazením vlivného ministra vnitra Alího Kordána. Důvodem je padělaný čestný doktorát z Oxfordské univerzity, kterým se vykazoval. Kordán patří k mocenské skupině prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Ten ministra hájí a tvrdí, že jde účelovou kampaň před prezidentskými volbami chystanými na příští červen. Skandál kolem Kordána přitom může vyústit i v pád celé Ahmadínežádovy vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán

Teherán | Foto: GhostWind

Kauza děsí, baví i znechucuje milióny Íránců už od srpna. Když se tehdy Kordán ucházel o důležitý post ministra vnitra, ukazoval poslancům svůj diplom z Oxfordu. Novináři se pak ale začali o údajný čestný doktorát zajímat blíže a přímo v Británii zjistili, že Kordán nemá s prestižní univerzitou vůbec nic společného.

Ministr se později hájil, že naletěl podvodníkům, kteří mu titul v Íránu obstarali, a že byl přesvědčený o jeho pravosti. Tím ale věc neskončila - mezitím se totiž chystali Kordána sesadit poslanci. V této fázi došlo na parlamentní půdě dokonce k pěstní bitce, když se jeden z pobočníků prezidenta Ahmadínežáda pokoušel odbojné zákonodárce uplatit.

Dnes poslanci odhlasovali nedůvěru Kordánovi. Podle předsedy parlamentu to znamená, že nemůže být nadále ministrem.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme