Kanada 6:1 Česko

Íránu se teror dosud vyhýbal. Dopisem to zařídil Usáma bin Ládin

Proč islámští radikálové v posledních patnácti letech šetřili Írán? Podle deníku The Times je za tím dopis někdejšího vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina, který Írán prohlásil za "hlavní tepnu přivádějící finance, bojovníky, zprávy i rukojmí".

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

¨Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí (vlevo) a Usáma bin Ládin na kombinované fotografii. | Zdroj: Profimedia

Dopis z roku 2007 byl po bin Ládinově smrti nalezen v jeho útočišti v pákistánském Abbottábadu. „Netřeba válčit s Íránem, protože je to naše hlavní tepna přivádějící finance, bojovníky, zprávy i rukojmí," stojí v listu adresovaném irácké odnoži Al-Káidy, z níž později vznikl takzvaný Islámský stát.

Po invazi koaličních sil v roce 2001 mnozí teroristé prchli právě přes Írán, například praotec Islámského státu Abú Músa Zarkáví. Bin Ládinův zástupce Ajmán Zavahrí si dokonce stěžoval na krvavé útoky Zarkávího na šíity, které prý poškozují reputaci Al-Káidy.

V roce 2007 se nicméně chystaly první útoky na íránské území, a proto Usáma zasáhl svým dopisem. Radikálové ho poslechli a v roce 2013 se raději přesunuli do Sýrie, kde se spojili se sunnitskými povstalci. „Rok nato Islámský stát přerušil veškeré vazby na Al-Káidu. Už se necítil vázán bin Ládinovou radou," připomínají The Times.

Středeční atentáty v Teheránu přesto nelze označit za první útoky radikálů na íránské cíle. V roce 2010 se jim podařil velký úder v íránském Balúčistánu, kde odštěpenecká sunnitská skupina Džandalláh neboli Vojáci Alláhovi nastražila bombu v mešitě.

Přenést teror do Teheránu

Džihádisté ale tehdy ještě nedokázali přenést teror do Teheránu. V extremistických kruzích tím dokonce trpěla jejich reputace, píše deník. Teprve teď mohou slavit. Jak vyplývá z videozáznamů, do parlamentního areálu pronikli v čádorech, v převlečení za ženy. Jakmile je strážní konfrontovali, spustili palbu.

V íránském parlamentu zaútočili teroristé. Dovnitř se dostali v převlečení za ženy

Číst článek

Teror se Íránu podle The Times vyhýbal mimo jiné proto, že tam nežije velká a vlivná frustrovaná sunnitská menšina – taková, jaká umožnila Islámskému státu zakořenit v Sýrii a Iráku.

Jedinými sunnity jsou v Íránu Kurdové, ti se ale neidentifikují se sunnitskou větví islámu, ale s kurdským nacionalismem. Pak je tam asi dvoumilionové etnikum Balúčů a právě jejich dialektem teheránští teroristé ve středu mluvili. „Je zjevné, že Islámský stát se snaží radikalizovat domácí nespokojence," uzavírají The Times.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme