Íránu vyprší lhůta, aby zastavil jaderný program
Mezinárodní agentura pro atomovou energii dnes předloží Radě bezpečnosti OSN zprávu o íránském jaderném programu. Dokument má objasnit, jak Teherán plní požadavek, aby ukončil obohacování uranu.
Západ v čele se Spojenými státy podezírá Írán, že chce obohacování uranu využít k výrobě atomové bomby, a ne k produkci energie, jak tvrdí.
Podle českého velvyslance při OSN Hynka Kmoníčka lze od zprávy očekávat, že šéf MAAE Muhammad Baradej potvrdí, že Teherán neučinil žádné ústupky.
"Je zcela jasné, že obsahem zprávy bude pravděpodobně velmi opatrné vyjádření Muhammada Baradeje o tom, co všechno Írán neplní. Rozhodně je to ale tak zkušený diplomat, že nebude chtít rozhodnout za Radu bezpečnosti, jak moc neplní a co to znamená," uvedl Kmoníček.
Íránský velvyslanec při OSN Javad Zarif už dopředu odmítl všechny výhrady a možné požadavky vůči své zemi v souvislosti s jaderným programem. "Pokud Rada bezpečnosti přijme rozhodnutí, která jí nepříslušejí, Írán se nebude cítit jimi vázán," dodal diplomat.
Generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer je naopak přesvědčen, že právě Rada bezpečnosti OSN nese hlavní díl odpovědnosti za to, že se zastaví šíření zbraní hromadného ničení. Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová má o postupu rady už jasno.
"Spojené státy a myslím, že i ostatní země věří, že Rada bezpečnosti musí jednat, aby si zachovala důvěryhodnost. Je to základní a nejdůležitější orgán, který prosazuje mír, stabilitu a bezpečnost. Slovo a vůle Rady bezpečnosti nesmějí být ignorovány členskými zeměmi," prohlásila Riceová.
Rada bezpečnosti má teoreticky možnost v případě neuposlechnutí uvalit na Teherán sankce. Proti se ale zatím staví stálí členové rady Rusko a Čína, které mají právo veta. Příští týden, pravděpodobně již v úterý, se sejdou zástupci všech stálých členů rady, tedy i USA, Británie a Francie, aby spolu s Německem konzultovali další kroky.