Irma za sebou zanechala bezejmenné hrdiny. 'Pomáháme všem bez rozdílu,' líčí majitel pneuservisu

Spojené státy mají stovky nových hrdinů. Pomáhají při odstraňování následků ničivého hurikánu Irma, a přestože většina Američanů se jejich jména nikdy nedozví, místní na ně nikdy nezapomenou.

Reportáž Marathon (Florida) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená obydlí ve městečku Marathon na Floridě | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Lidé v oblastech postižených hurikánem Irma si navzájem pomáhají, pro mnohé jsou tak novodobými hrdiny. Jedním z nich je i majitel pneuservisu v městečku Marathon na Floridě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z amerického pneuservisu připravil Robert Mikoláš

Bušení kladiv, nárazy montážních pák o kovové disky kol, zvuky, které vydávají stroje pro montáž a demontáž pneumatik. V pneuservisu pana Dina to vře jako v úle.

Několik chlapíků v montérkách s umazanými tvářemi, o rukou nemluvě, se prakticky nezastaví, zákazníci totiž vůbec neubývají, spíše naopak.

Čtyřicetiletý majitel pneuservisu ve městě Marathon se totiž rozhodl pomoci všem, které hurikán Irma nějak postihl. A co je nejdůležitější, veškerou práci nabízí zdarma.

Florida dva týdny po hurikánu Irma. Tisíce rodin jsou stále bez elektřiny či střechy nad hlavou

Číst článek

Denně vymění padesát až osmdesát pneumatik. "Pomáháme všem bez rozdílu, ať už jsou to místní obyvatelé, záchranáři nebo národní garda," vysvětluje svalnatý chlapík s vlasy spletenými do copu a šátkem uvázaným kolem čela. Pak se omluví, že se musí jít podívat na auto policistky, která čeká před dílnou.

Přehřál se jí motor. Proto, jak i mladá policistka říká, měla štěstí, že narazila na tento servis. "Přijela jsem z Miami, což jsou čtyři hodiny jízdy," vypráví. Jak ale dodává, tři její kolegové přišli úplně o všechno, takže potíže s autem nejsou proti tomu nic. Zdejší lidé se však bez strážců zákona také neobejdou, hlídají majetky před rabováním, proto také od deseti večer do úsvitu platí zákaz vycházení.

Dva týdny po hurikánu Irma: pošťák Clark třídí dopisy pod širým nebem s ochrankou v zádech

Číst článek

Služby pneuservisu pana Dina si nemůže vynachválit ani 35letá Amarilis, která tu čeká spolu s manželem. "Pomohli mi auto dopravit až sem do servisu. Voda mně totiž spláchla nejen veškerý nábytek v domě, ale také klíče od vozu, do kterého jsem se tak nemohla dostat," přibližuje svůj problém. A teď má jako bonus i nové pneumatiky.

Čtyři chlapi se snaží na obří kolo nasadit pneumatiku a nakonec se jim to po velkém úsilí podaří. Američané si holt libují ve velkých vozech. Těmi "největšími" - a přímo hrdiny - jsou však v tuto chvíli pro ně lidé jako majitel autoservisu, pan Dino.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme