Irové mají nový zákon, který trestá náboženské rouhání

V Irsku platí od nového roku zákon proti náboženskému rouhání, který umožňuje pokutovat rouhající se Iry až částkou ve výši 25 000 eur. Upozornily na to dnešní Lidové noviny. Za rouhačství přitom irská legislativa považuje publikování nebo vyjadřování věcí, které jsou pro různá náboženství hanlivé nebo úmyslné popuzování věřících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Různá náboženství | Foto: Jan Rosenauer

Podle irské vlády byl zákon potřeba kvůli tomu, že dosud platné ustanovení z ústavy z roku 1937 poskytovalo právní ochranu jen křesťanům, ne příslušníkům dalších náboženství, kterých dnes v Irsku žije hodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové irském zákonu proti náboženskému rouhání mluvil na Rádiu Česko Jan Čulík, šéfredaktor Britských listů, který působí na University of Glasgow ve Skotsku.

Proti zákonu už se ale zvedla vlna nevole. Například aktivistická organizace Ateistické Irsko zveřejnila na svém webu 25 rouhačských výroků různých slavných osobností a požaduje zrušení tohoto zákona. Současně volá po referendu, ve kterém by Irové rozhodli, že mají z irské ústavy zmizet všechny odkazy na Boha.

Odpůrci nového zákona varují, že nařízení poškodí reputaci celé země. Podle Jana Čulíka, šéfredaktora Britských listů, který současně působí na University of Glasgow ve Skotsku, útočí nový zákon na svobodu projevu.

"Kritikové těchto zákonů vždycky poukazují na to, že takové zákony jsou strašně obecné a postihují úplně všechno. Potom se u soudu ukáže, že umělecká díla jsou součástí zákazu. Toto ale není konec celé věci, kontroverze teprve začíná," dodává Čulík.

Naďa Bělovská, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme