Irové na celém světě oslavují svého patrona - svatého Patrika

17. březen je pro mnoho lidí “zeleným dnem”. Zelená je totiž národní barva Irska a Irové na celém světě dnes budou slavit svátek svého patrona svatého Patrika. Chystají se na něj samozřejmě i v Americe, kde žijí desítky milionů potomků irských přistěhovalců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oslavy svátku svatého Patrika | Zdroj: ČTK

Washington sice není takovou tradiční irskou baštou jako Boston v Massachusetts, New York nebo Chicago. Přesto tady mnoho Američanů irského původu žije.

Mají vlastní Americko-irský klub a jeho prezidentkou je Diane Chaney. Pozvala mne do jedné z budov Univerzity George Washingtona v centru města, kde pracuje.

Její prarodiče dorazili do Ameriky přes pověstný Ellis Island u New Yorku, který býval hlavním přijímacím centrem pro imigranty. Diane sice prožila celý život tady v Americe, ale své irské kořeny ctí, a proto se pochopitelně těší i na Den svatého Patrika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje ČRo ve Washingtonu Víta Pohanky o oslavách svátku sv. Patrika

Vyrazí na mši a pak v její farnosti každý rok pořádají tradiční irskou večeři. Jedno irské přísloví doporučuje: ‘Žij každý den, jako by byl ten poslední’.

A v mnoha irských hospodách po celém světě to na svatého Patrika může působit, jako by si mnozí Irové i přátelé Irska brali tohle rčení možná až příliš k srdci. Někdy slaví tak, jako kdyby 18. března měla přijít potopa. Že se to někdy s tím veselím přehání, připouští Diane.

“Svatý Patrik se za dlouhá léta zamerikanizoval a rozšířilo se to do hodně zemí, kde lidé tenhle den berou jako slavnost piva, kdy je normální chovat se hlučně až neurvale. Ale základní myšlenkou je oslava patrona Irska a my se tady ve Washingtonu snažíme tuhle tradici udržovat,” ujišťuje Diane.

Proto každý rok pochoduje centrem města irský průvod, po mši a večeři se tančí tradiční irské tance a zpívají irské lidovky. To neznamená, že bychom se neveselili, ale nejde jen o to pivo a whiskey, dodává Diane:

“Doufám, že si všichni svatého Patrika pěkně užijete, ale dávejte na sebe pozor,” přeje na rozloučenou všem posluchačům do České republiky prezidentka Americko-irského klubu ve Washingtonu Diane Chaney.

Oslavy pochopitelně probíhají také v Irsku

Na den svatého Patrika chodí celé Irsko v zeleném, všechno zdobí trojlístky. Hodně oblíbené jsou průvody. Například v Dublinu se průvodu účastní na tři tisíce lidí, hrají kapely z Irska i z různých koutů světa. Očekává se, že si ho nenechají ujít asi tři miliony lidí.

Kořeny těchto oslav pocházejí z církevní tradice, protože svatý Patrik byl patronem Irska. Spousta Irů v průběhu let emigrovala a díky tomu se tento svátek rozšířil do řady zemí. Oni ho pak chápali jako vzpomínku na domov a měli příležitost k oslavám. Svatý Patrik znamená pro Iry ještě něco víc, než svatý Václav pro Čechy.

„Zelený“ svátek se rozšířil hlavně v 19. století, kdy během velkého, tzv. bramborového hladomoru spousta Irů ze země odešla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavách svátku svatého Patrika hovořil Václav Sochor s Magdalénou Haughtonovou.

„Troufla bych si říct, že u nás se svatý Patrik poprvé slavil před šestnácti lety, kdy tady manžel otevřel restauraci a začal pořádat festival irské hudby,“ řekla pro Rádio Česko Magdaléna Haughtonová, organizátorka svatopatrického festivalu, jejíž manžel pochází z Irska.

Hudební festival probíhá celý týden a koná se v irských restauracích v centru Prahy. Přímo dnes se ale slaví i v českých restauracích a v různých koncertních síních, takže se oslavy rozrostly i mimo irskou komunitu. Už překročily i hranice Prahy, slaví se i v Ostravě a v Brně.

Ačkoli při oslavách teče irské pivo a whisky, základem je hudba a irské tance.

Marika Táborská, Vít Pohanka, Václav Sochor, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme