Irové odmítli změny ústavy ohledně postavení žen a rodiny. Proti bylo téměř 70 procent hlasujících

Irové v referendu jasně odmítli změny ústavy, oznámil v sobotu irský premiér Leo Varadkar. Hlasovalo se o návrhu, aby se vypustila formulace o ženách v domácnosti a rodině tvořené výhradně sezdanými páry. Výsledky jsou zcela zřejmé, vláda je respektuje a přijímá za ně zodpovědnost, dodal předseda vlády podle serveru deníku The Irish Times.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irské referendum o Ústavě

Irové naposledy změnili ústavu v roce 2015, kdy referendem schválili sňatky osob stejného pohlaví, nebo v roce 2018, kdy zrušili zákaz potratů | Foto: Damien Storan | Zdroj: Profimedia

„V této fázi sčítání je jasné, že obě referenda byla výrazně poražena, a to při slušné volební účasti. Vláda výsledek akceptuje a bude ho plně respektovat. Jako předseda vlády a jménem vlády přijímám za výsledek odpovědnost. Bylo naší odpovědností přesvědčit většinu lidí, aby hlasovali pro, a to se nám zjevně nepodařilo,“ řekl Varadkar citovaný stanicí RTE.

Některé země přístup k potratům zpřísňují, jiné uvolňují. Velký přehled evropské interrupční politiky

Číst článek

Člen vládní strany zelených Eoin Madden poznamenal, že velké politické strany neudělaly dost pro to, aby v referendu uspěly. Poukazuje na rozdíly mezi názorem na venkově a ve městech i na nedostatečnou osobní aktivitu politiků při vysvětlování smyslu referenda.

Ve dvou referendech, která se záměrně konala v pátek na Mezinárodní den žen, mohlo hlasovat 3,5 milionu registrovaných voličů. První otázka se ptala, zda má být v ústavě nahrazena pasáž o práci žen v domácnosti pasáží o péči členů domácnosti o sebe navzájem (40. dodatek).

Druhá otázka směřovala na definici rodiny, kterou současná ústava popisuje výhradně jako sezdané manžele s možnými dětmi. Referendum nabízelo možnost považovat za rodinu i partnery s dětmi, kteří se nevzali (39. dodatek). Podle statistik se přitom mimo manželství rodí zhruba 40 procent dětí v Irsku.

Odmítnutí ‚krokem zpět‘

V okamžiku vyjádření premiéra se údaj o účasti na referendu o definici rodiny pohyboval kolem 43 procent a odmítavý postoj mělo asi 66 procent hlasujících. Výsledky referenda o postavení žen se očekávají později, uvádí RTE.

Odmítavý postoj většiny katolické společnosti podle irského deníku znamená velkou porážku pro Varadkarovu vládu, ale i pro všechny ostatní politické strany, které doporučovaly hlasovat pro změny ústavy.

Neratifikací Istanbulské úmluvy vysíláme signál, že je nám to jedno, říká senátorka Marvanová

Číst článek

Ještě před hlasováním premiér Varadkar prohlásil, že vítězství „ne“ by bylo „krokem zpět“ a „mnoha lidem by vyslalo vzkaz, že podle ústavy nejsou rodinami“.

V Irsku jsou změny ústavy z roku 1937 možné pouze referendem. Tak došlo k zásadním změnám v roce 2015, kdy Irové schválili sňatky osob stejného pohlaví, nebo v roce 2018, kdy zrušili zákaz potratů.

Debata týkající se úpravy pasáže o domácích povinnostech žen byla méně vyhrocená než spory o potraty a stejnopohlavní sňatky. Všechny hlavní irské politické strany obě navržené změny podporují a průzkumy veřejného mínění naznačovaly, že projdou, i když řada voličů byla do poslední chvíle nerozhodnutá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme