Irové rozhodnou o budoucnosti rozšíření Evropské unie

Klíč k rozšíření Evropské unie drží ve svých rukou Irové. Ti dnes už podruhé rozhodují o smlouvě z Nice, která je základním dokumentem pro přijetí dalších států do unie. Smlouvu ratifikovaly už všechny členské státy kromě Irska, kde je podle ústavy třeba uspořádat referendum. I když poslední průzkumy favorizují příznivce rozšíření, politici mají vrásky na čele a varují, že irské "ne" by pro budoucnost Evropské unie znamenalo pohromu. K voelbním urnám se ale zatím příliš nehrnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kampaň před referendem v Irsku | Foto: ČTK/EPA

Irové se zatím k referendu moc nehrnou. "Teď v necelém poločase, tedy něco před třetí hodinou odpoledne, máme účast asi 19 procent," říká Brian Keen, který dohlíží na jednu z volebních místností. Účetní Patrick už odvolil, hlasoval pro smlouvu a překvapilo ho, že zatím nepřišlo víc lidí. "Myslel jsem, že jich přijde víc, těch, kteří jsou pro. Je tak nádherný den, možná ještě čekají. Referendum je poprvé v sobotu. Když bylo v pracovní den, přišlo víc lidí večer, ale takhle nevím. Mají volno celý den."

Dát jim šanci - to je jeden z nejčastějších argumentů zastánců. Příznivci Nice si myslí, že rozšíření Irsku, které zažilo v předchozích dvaceti letech bezprecedentní ekonomický boom, prospěje. Odpůrci brojí proti smlouvě z Nice hlavně kvůli tomu, že prý podemílá tradiční neutralitu Irska a oslabuje jeho moc. Bojí se také ztráty práce a úbytku zahraničních investic po rozšíření.

Průzkumy zatím naznačují, že smlouva projde. Analytici ale dodávají: všechno záleží na tom, kolik z 2,9 miliónu voličů k referendu přijde. Jisté je, že oproti prvnímu referendu vědí Irové o smlouvě víc. Počet těch, kdo jí rozumí, se během kampaně zdvojnásobil. Irové měli o informace také větší zájem. V minulém hlasování loni v červnu smlouva neprošla 54 procenty proti 46 procentům. Referenda se zúčastnilo 35 procent voličů.

Z úst evropských politiků zaznívaly těsně před začátkem referenda varovné reakce: Pokud Irsko smlouvu z Nice znovu odmítne, hrozí Evropské unii krize. Podle dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena, jehož země teď Evropské unii předsedá, je smlouva z Nice je důležitá pro rozšíření o nové země. "Pokud Irové dohodu odmítnou, Unie bude stát před krizí s nepředvídatelnými důsledky," tvrdí Rasmussen.

Komisař pro rozšíření Günther Verheugen dokonce řekl, že přijímání nových zemí do unie by se mohlo zastavit. "Není jasné, zda by Irové odmítnutím smlouvy z Nice nedali najevo, že si nepřejí rozšíření. Nevím, zda by pak unie mohla irské ne přehlédnout a pokračovat v začlenění kandidátských zemí," uvedl Verheugen.

Volební místnosti se uzavřou v devět večer místního času, který je hodinu za časem ve střední Evropě. Hlasovat se bude většinou tradičním způsobem do volebních uren, v sedmi obvodech se hlasuje pomocí počítačů. Výsledky budou oficiálně známy v 16 hodin irského času v Dublin Castle, neoficiální odhady lze očekávat dříve.

Podle profesora ekonomie na Dublin Institute of Technology Richarda Jonese není vůbec jisté, jak hlasování dopadne. "Velký rozdíl proti prvnímu referendu je, že tentokrát se vláda snažila vysvětlit mnohem víc, jaké budou důsledky, pokud dáte ano nebo ne. Bohužel teď ale není vláda Bertieho Earna tak populární jako loni. Ztratila hodně důvěru, a tak budou asi mnozí Irové kvůli místním věcem hlasovat na protest proti vládě proti. Ale celkově si myslím, že tentokrát smlouva projde."

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme