Irové schválili rozšíření EU

Téměř dvě třetiny irských účastníků v opakovaném referendu podpořilo smlouvu z Nice. Pro smlouvu a tím i pro rozšíření unie se vyslovilo 63 procenta (906 318) hlasujících, 37 procent (534 887) bylo proti. Premiér Bertie Ahern prohlásil, že Irové řekli své důrazné ANO rozšíření Evropské unie. Pochválil také vysokou účast voličů. Loni Irové smlouvu z Nice v referendu odmítli většinou 54 procent hlasujících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příznivci smlouvy z Nice | Foto: ČTK/EPA

Podle odborníků byla tehdy příčinou tohoto výsledku právě nízká voličská účast. Oproti loňsku radikálně změnilo názor 16,8 procenta voličů. Letošní výsledek vítají nejen kandidátské země, ale i představitelé EU. Její summit v Bruselu bude příští týden rozhodovat, se kterými uchazeči unie uzavře přístupová jednání.

"Čas rozšíření Evropské unie je tady", řekl Českému rozhlasu šéf Evropského parlamentu Pat Cox. Po sečtení většiny hlasů je jasné, že Irové dali východním zemím zelenou ke vstupu do Unie. S Patem Coxem mluvila v Dublinu zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová. Jak zdůraznil, klíčem k úspěchu bylo obrovské nasazení mnoha lidí, kteří po několik dnů vysvětlovali, co smlouva z Nice znamená. Díky tomu měli Irové více informací a mohli se lépa rozhodnout. "Irové řekli své ano usmíření s kontinentem", poznamenal Cox.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kvapilová: Pat Cox vítá výsledky referenda

Také politici kandidátských zemí, ale i představitelé členských zemí EU, rozhodnutí irských účastníků referenda vítají jako povzbudivý impulz pro konečnou fázi přístupových jednání.

Irové ukázali, že i hlas malé země má sílu - tak reagoval na kladný výsledek irského referenda o smlouvě z Nice český šéfdiplomat Cyril Svoboda. Irové podle něj vyjádřili soudržnost se zeměmi, které se mají v příštím roce stát novými členy Evropské unie.

Příznivci rozšíření Evropské Unie o deset nových členů mají důvod k optimismu - podle prvních předběžných výsledků se zdá, že Irové tentokrát smlouvu z Nice podpořili. Občané Irské republiky včera v referendu rozhodovali o tom, jestli dají své ano dokumentu klíčovému pro velké rozšíření unie.

Nejdříve byly známy výsledky z prvních sedmi obvodů, kde se hlasovalo elektronicky. Tam se pro smlouvu z Nice vyslovilo kolem 70 procent voličů. V předchozím, loňském referendu Irové rozšíření unie odmítli.

Irové v sobotním referendu už podruhé rozhodovali o smlouvě z Nice, která je základním dokumentem pro přijetí dalších států do unie. Smlouvu ratifikovaly už všechny členské státy kromě Irska, kde je podle ústavy třeba uspořádat referendum. I když poslední průzkumy favorizovaly příznivce rozšíření, politici mají vrásky na čele a varují, že irské "ne" by pro budoucnost Evropské unie znamenalo pohromu.

Podle odpůrců smlouvy z Nice by její přijetí oslabilo vliv ostrova a všech malých zemí na rozhodování EU. Naopak zastánci smlouvy argumentovali před referendem morální povinností nebránit novým členům ve vstupu.

Smlouva z Nice upravuje rozložení hlasů mezi budoucích 27 členů Evropské unie v Radě ministrů EU, rozdělení křesel v Evropském parlamentu mezi tyto země a přiděluje každé z nich místo jednoho člena Evropské komise. Tyto změny jsou nezbytnou podmínkou rozšíření unie.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme