Irové souhlasí s evropskou rozpočtovou smlouvou, její odpůrci přiznali porážku

Odpůrci evropské rozpočtové smlouvy přiznali porážku v irském referendu. Ze zatím sečtených hlasů je podle nich jasné, že občané dokument schválili. Na svém webu to napsal deník Irish Times.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nábřeží řeky Liffey v Dublinu

Nábřeží řeky Liffey v Dublinu | Foto: Fotobanka stock.xchng, Timi Az En Vaok

Oficiální výsledky referenda by měly být k dispozici dnes v pozdním odpoledni. Irové zřejmě smlouvu podpořili jasnou většinou hlasů, zatím odhady hovoří o 60 procentech.

Český velvyslanec v Irsku Tomáš Kafka říká, že výsledek referenda není nijak překvapivý, ale není ani důvod jej přeceňovat:

"Ještě před několika týdny se od Irů očekávalo jakési rozzlobené ano, ale to se mezitím proměnilo v prázdné ano. Pozornost Evropy i Irska je nyní upřena do Španělska. A tak Irové sice rozhodovali v referendu, ale myšlenkami byli ve Španělsku."

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl český velvyslanec v Irsku Tomáš Kafka, který okomentoval výsledky referenda o rozpočtové smlouvě

Pro Irsko je podle Kafky zásadní, zda mu španělská krize přinese ještě větší potíže, nebo mu naopak umožní lépe argumentovat vůči Německu, aby došlo ke snížení dluhové zátěže v bankovním sektoru.

Referendum provázela poměrně nízká volební účast. Většina Irů není přiliš spokojena se současnou vládou. Zároveň však ještě méně stojí o to, aby ji vystřídala levicová opozice. Pro samotnou vládu je výsledek referenda především vítanou oddechovou pauzou v celkové snaze o ozdraveí veřejných financí.

Zákaz dalšího zadlužování

Rozpočtová smlouva zemím eurozóny v dobrých ekonomických časech prakticky zakazuje další zadlužování. Podle zastánců smlouvy by případný nesouhlas ohrozil zotavení země z nedávné finanční a hospodářské krize.

Irsko kvůli ní muselo požádat o mezinárodní pomoc. Pokud by smlouvu odmítlo, nemělo by už nárok na případné další půjčky.

Odpůrci smlouvy namítali, že Evropa by Irsko tak jako tak nenechala na holičkách. Smlouva podle nich zemi odsoudí k dlouhým letům tvrdých úsporných opatření.

K dokumentu se mohly přidat i státy Evropské unie s vlastní měnou. Odmítlo to jen Česko a Velká Británie.

Ondřej Houska, Zdeněk Strnad, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme