Irská národně osvobozenecká armáda se prý vzdá násilí

Irská národně osvobozenecká armáda oznámila, že se vzdává násilí, a naznačila ochotu složit zbraně. Jde o odštěpeneckou frakci Irské republikánské armády, která podle BBC od roku 1975 zabila na obou stranách irské hranice přes 120 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z památníků obětí

Jeden z památníků obětí | Foto: Jaroslav Skalický

Před jedenácti lety Irská národně osvobozenecká armáda vyhlásila příměří, i poté ale byla zapojena do řady násilných akcí.

Nyní deklarovala, že bude napříště používat výhradně mírových prostředků a bude spolupracovat s mezinárodní komisí dohlížející na odzbrojení skupin v Ulsteru i Irské republice.

Na důvěryhodnosti tohoto prohlášení může podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Londýně Ivana Kytky ale ubírat fakt, že Irská národně osvobozenecká armáda měla ve spektru severoirských teroristických organizací vždycky pověst tak trochu méně vyzpytatelné, méně předvídatelné a méně organizované skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Ivanem Kytkou na Rádiu Česko

Na druhou stranu je pravda, že toto uskupení bylo mnohem méně početné než dominantní Irská republikánská armáda. Počet jeho členů a stoupenců se odhadoval pouze na několik desítek.

To znamená, že čistě matematicky je mnohem menší nebezpečí, že vznikne další odštěpenecká frakce, která by oznámené příměří nerespektovala, řekl Ivan Kytka ve vysílání Rádia Česko.

Jistý optimismus podle něj také vyvolává fakt, že poslední velký atentát, při kterém někdo zahynul, podnikla organizace v roce 1997, ve stejném roce, kdy IRA vyhlásila trvalé příměří.

Se severoirskými politiky se sejde Clintonová

Nejnovější oznámení Irské národně osvobozenecké armády přišlo den před návštěvou americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Podle zástupců této severoirské organizace tady však žádná souvislost není.

Hillary Clintonová se má dnes v Dublinu setkat se severoirskými politiky a vystoupí před Severoirským shromážděním, což je 60členný sbor, který vykonává některé převedené pravomoci.

Očekává se, že přitom podpoří společný záměr tohoto shromáždění převést z Londýna do Severního Irska další významné pravomoci, a to řízení policie a justice.

Marika Táborská, Rádio Česko, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme