Britové poslali do Bruselu nové dokumenty k brexitu. K irské pojistce se v nich nevyjadřují

Mluvčí Evropské komise ve čtvrtek novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se brexitu. Podrobnosti ale neuvedla s tím, že je komise musí nejprve prostudovat. Mluvčí britské vlády vzápětí upřesnil, že do Bruselu dorazily technické podklady nastiňující návrhy změn v brexitové dohodě.

Londýn/Brusel (Aktualizováno: 16:19 19. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při jednání o brexitu se pozornost soustřeďuje na takzvanou irskou pojistku. | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Londýn se podle mluvčího Downing Street nehodlá řídit „umělou lhůtou“ do 30. září pro zaslání písemných návrhů, o které ve středu mluvil finský premiér Antti Rinne.

Mluvčí Evropské komise Mina Andreevová ve čtvrtek novinářům řekla, že komise nepovažuje konec září za poslední možný termín pro předložení britského návrhu, avšak „každý den se počítá“. Aktuálním termínem britského odchodu z Evropské unie je 31. říjen, do něhož zbývá přesně šest týdnů.

Juncker varuje před brexitem bez dohody. V otázce irské pojistky se podle něj jednání nijak neposunula

Číst článek

„Mohu potvrdit, že jsme od Británie obdrželi dokumenty. Dokud je neanalyzujeme, nebudu je nazývat jinak,“ nechtěla mluvčí specifikovat, zda je nový text předložený Londýnem návrhem, o němž by unie byla ochotna jednat. Ve čtvrtek a v pátek podle ní proběhnou technická jednání o otázkách cel a průmyslové výroby.

Podle politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové jsou materiály dodané britskou stranou „v zásadě seznamem možných variant, o nichž podle vlády stojí za to diskutovat“. Nejde prý o balíček hotových návrhů. Britští komentátoři se domnívají, že takové dokumenty by se mohly objevit až po nadcházejícím sjezdu Konzervativní strany, který končí 2. října.

Problematická pojistka

Při aktuálních rozhovorech o brexitu se pozornost soustřeďuje na takzvanou irskou pojistku, která je obsažena v připraveném návrhu brexitové dohody, který ovšem parlament v Londýně již třikrát odmítl. Pojistka byla dojednána s cílem zabezpečit, aby po brexitu nevznikl klasický hraniční režim mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Kritici přichystaného modelu ale namítají, že opatření by v praxi mohlo Británii natrvalo připoutat k unijním strukturám.

Při uplatnění stávající pojistky by celá Británie zůstala v bezcelní zóně Evropské unie a Severní Irsko by navíc podléhalo pravidlům jednotného unijního trhu kvůli zajištění volného pohybu zboží přes hranici. V posledních dnech se v médiích spekuluje o tom, že britský premiér Johnson se ji bude snažit nahradit mechanismem týkajícím se čistě Severního Irska.

Takovéto řešení na začátku vyjednávání o pojistce navrhovala Evropská komise, Londýn s ním ale nesouhlasil kvůli potenciálnímu ohrožení celistvosti Spojeného království. Kategoricky jej odmítala severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), jejíchž deset poslanců v britském parlamentu podporuje menšinovou vládu konzervativců. Podle deníku The Guardian ale nyní šéfka DUP Arlene Fosterová naznačila ochotu přijmout čistě severoirskou brexitovou pojistku.

Kompromis ohledně problematické pojistky se nicméně stále jeví jako málo pravděpodobný, mimo jiné proto, že rýsující se Johnsonův návrh nejde tak daleko jako původní záložní plán Bruselu pro irskou hranici. Irská vláda ve čtvrtek zopakovala, že Británie stále nepředložila „věrohodné“ návrhy. Diplomatický zdroj agentury Reuters dokonce klasifikoval nové technické dokumenty z Londýna jako „další kouřovou clonu“.

Vyjasnění situace se očekává od nadcházejícího summitu EU, který je na programu 17. a 18. října. Britský premiér slíbil, že na něm vyjedná změny v „rozvodové“ dohodě, tak či onak ale nechce brexit dále odkládat. Brexit bez dohody na konci října je stále označován za reálný scénář, ačkoli britský parlament schválil zákon s cílem této variantě zabránit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme