Členským zemím se nechce vyjednávat o nové podobě brexitové dohody. Vadí jim alternativní irská pojistka

Členské země Evropské unie se shodly, že alternativní podoba tzv. irské pojistky, kterou tento týden předložila Británie, nepovede k uzavření nové brexitové dohody. Podle britských médií to v pátek večer uvedla Evropská komise. Britský premiér Boris Johnson na twitteru zopakoval, že jeho země evropský blok opustí 31. října, a podle deníku The Daily Telegraph doufá, že dojednání dalšího odkladu brexitu by zabránilo Maďarsko.

Brusel/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson | Foto: Danny Lawson/PA Wire | Zdroj: Reuters

Londýn tento týden navrhl zbytku Evropská unie náhradu stávající verze opatření známého jako irská pojistka, které je nejspornějším bodem brexitové dohody třikrát odmítnuté britským parlamentem. Unijní lídři následně vyjadřovali výhrady mimo jiné kvůli tomu, že plán počítá se vznikem celní hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Evropská komise nicméně ihned nabídku ze stolu nesmetla.

Zákon o brexitu neobejdeme, uvedla u soudu britská vláda. Johnson čelí ve Skotsku stížnosti kvůli odkladu

Číst článek

Nové prohlášení Evropské komise nasvědčuje tomu, že unijní „sedmadvacítka“ nehodlá na základě návrhu zahájit plnohodnotné vyjednávání o úpravě připravené „rozvodové“ dohody. Píše se v něm, že hlavní brexitový vyjednavač komise Michel Barnier ve čtvrtek britský plán projednával s diplomaty, přičemž „členské země se shodly, že britské návrhy neposkytují základ pro uzavření dohody“. Británie prý bude mít v pondělí „další možnost detailně prezentovat své návrhy“.

Deník The Times napsal, že Evropská unie odmítla britskou žádost o víkendové kolo brexitových jednání. „Kdybychom se sešli k rozhovorům o víkendu, vypadalo by to, že jde o skutečné vyjednávání,“ uvedl nejmenovaný unijní diplomat. „Od toho jsme ještě hodně daleko. Musíme rychle vyhodnotit, zda je tady možnost tuhle mezeru překonat,“ dodal zdroj The Times.

Tusk o brexitu: Plně stojíme za Irskem. O návrzích Velké Británie nejsme přesvědčeni, ale chceme jednat

Číst článek

Do platného termínu britského odchodu z Evropské unie zbývá 26 dní a britská vláda navzdory zákonu schválenému minulý měsíc slibuje, že při ztroskotání jednání s Bruselem nastane na konci měsíce scénář brexitu bez dohody. „Nová dohoda nebo žádná dohoda, ale žádný odklad,“ napsal v pátek na twitteru premiér Boris Johnson, ačkoli z nových vládních dokumentů předložených skotskému soudu vyplývá, že ministerský předseda by EU za podmínek stanovených zákonem o posunutí termínu brexitu požádal.

The Daily Telegraph napsal, že Johnson v tomto směru doufá v pomoc ze strany Budapešti. Podle zdrojů deníku britští ministři požadují od maďarské vlády ujištění, že by žádost o odklad brexitu vetovala. Prodloužení období pro vyjednání podmínek brexitu vyžaduje souhlas lídrů všech členských zemí EU.

New deal or no deal - but no delay. #GetBrexitDone #LeaveOct31 🇬🇧

17:49 – 04. 10. 2019

7788 36409

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme