Irská pojistka je nedemokratická, řekl britský premiér Johnson. K tvrdému brexitu podle něj nedojde

Takzvaná irská pojistka, která má zabránit hraničním kontrolám mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem, je nedemokratická a brání uzavření brexitové dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. V sobotu to v Manchesteru podle agentury Reuters prohlásil britský premiér Boris Johnson.

Londýn / Dublin (Aktualizováno: 15:33 27. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr zahraničí a bývalý londýnský starosta Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson | Foto: Andrew Yates | Zdroj: Reuters

„Pokud se zcela a úplně zbavíme pojistky, pak dosáhneme pokroku,“ řekl Johnson.

Juncker telefonoval s Johnsonem. Brexitová dohoda je nejlepší a jediná možná, zopakoval šéf komise

Číst článek

Prohlásil také, že nechce z unie vystoupit bez dohody, ale je nutné čelit faktům, které tuto možnost nevylučují. Ač si osobně nemyslí, že Londýn vystoupí 31. října bez dohody, je prý nutné se na tuto variantu připravit.

Cílem pojistky je zaručit zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, část britských politiků se ale obává, že výsledkem bude trvalé připoutání jejich země ke strukturám EU.

Sjednocení Irska

Irský premiér Leo Varadkar v pátek řekl, že pokud Británie vystoupí z EU bez dohody, výrazně to oživí debatu o sjednocení Irska a znovu rozproudí úvahy o skotské nezávislosti. Skotsko totiž v referendu v červnu 2016 hlasovalo ve prospěch setrvání v EU.

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která Johnsonovým konzervativcům zajišťuje v parlamentu většinu, Varadkarova slova kritizovala. Poslanec DUP Ian Paisley řekl, že slovník irské vlády ničemu nepomáhá a je zbytečně agresivní.

Zmíněnou irskou pojistku považuje za překážku také nový britský ministr zahraničí Dominic Raab, který ji označil za do očí bijící vadu dohody s EU. Uvedl, že je na Bruselu, aby učinil ústupek, což by jednání o brexitové dohodě odblokovalo. Raab také řekl, že Británie se nesoustředí jen na Brusel, protože chce mít pevné vztahy i s dalšími evropskými zeměmi.

V této souvislosti poznamenal, že chápe historický kontext britských zahraničních vztahů, a to i díky tomu, že jeho otec pocházel z někdejšího Československa.

Připoutaná Británie

Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako irská pojistka by udržel Británii v bezcelní zóně Evropské unie i po brexitu, na Severní Irsko by se dál vztahovala část pravidel jednotného unijního trhu.

Britský tisk označil rekonstrukci vlády za ‚brutální čistku‘. Johnson se podle něj pomstil odpůrcům

Číst článek

Pojistka by začala platit po přechodném období, které je rovněž součástí dohody o rozluce, a to v případě, že by se v rámci dalších vyjednávání nepodařilo zajistit zachování „neviditelné“ hranice mezi Irskou republikou, která zůstává členem unie, a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Irská pojistka byla hlavním důvodem, proč letos poslanci britského parlamentu třikrát odmítli dohodu o brexitu, kterou vyjednala bývalá premiérka Theresa Mayová s Bruselem. Podle řady především konzervativních zákonodárců totiž představuje riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám. Pojistku odmítali i poslanci DUP, podle kterých by odlišné postavení Severního Irska v případě její aktivace mohlo omezit jednotu Spojeného království.

Zástupci Evropské unie i Irska ústupky v otázce irské pojistky dlouhodobě odmítají. Upozorňují přitom na skutečnost, že její současná podoba je výsledkem kompromisu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme