Irské 'ano' zní Evropou

Irové přesvědčivě schválili Lisabonskou smlouvu. Změnili tak svůj loňský postoj, kdy v referendu řekli ne. Úspěch dokumentu o reformě institucí Evropské unie už uznali i jeho odpůrci. Zbývají ještě dvě země, které mají Lisabonskou smlouvu ratifikovat: Polsko a Česká republika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irové oslavují výsledek referenda o Lisabonské smlouvě.

Irové oslavují výsledek referenda o Lisabonské smlouvě. | Zdroj: ČTK

Zatím co polský prezident Lech Kaczyński slíbil, že dokument podepíše okamžitě po úspěšném irském hlasování, český prezident Václav Klaus odmítá stejný krok udělat. Čeká na výsledek ústavní stížnosti proti dokumentu, kterou podalo několik senátorů.Termín dokončení české ratifikace tak není jasný.

Irský premiér Brian Cowen tuhle situaci komentoval v rozhovoru s Českým rozhlasem a několika světovými agenturami. Naznačil, že Klaus by měl smlouvu rychle podepsat. "Teď je na každé zemi, aby dokončila svou ratifikaci, aby mohla tahle smlouva rychle vstoupit v platnost," uvedl Cowen.

Také šéf Evropské komise José Barroso doufá, že v Česku a Polsku skončí proces ratifikace Lisabonské smlouvy co nejrychleji, aby mohla začít platit. Unie podle něj bude nicméně respektovat Ústavní proces ratifikace v České republice.

Barroso věří, že Češi LS také brzy ratifikují

"Český parlament už o Lisabonské smlouvě hlasoval a schválil ji. Mám tedy důvod věřit, že Česká republika nakonec dokončí ratifikační proces," uvedl Barroso.

"Musíme samozřejmě respektovat ústavní postupy v Česku a také to uděláme. Jsou tu ale důvody doufat, že Česko ratifikaci dotáhne do konce, protože svou vůli už jasně vyjádřilo hlasováním v parlamentu," dodal ještě předseda Evropské komise.

Klaus rozhodnutí Irů respektuje

Prezident Václav Klaus zatím neřekl, jestli a kdy lisabonskou smlouvu podepíše. Během svého vystoupení na závěr průvodu euroskeptiků, kteří ho přišli na Hrad přesvědčil, aby dokument zamítl, pouze prohlásil, že výsledek irského referenda je třeba respektovat.

"Rozhodnutí Irů plně respektuji, o tom nemůže být žádná řeč. To, že to má na sobě škraloup, že to je referendum opakované a pod obrovským nátlakem, je věc druhá. Jako faktický výsledek je to ale hotová věc a není k tomu co dalšího říci," uvedl Klaus.

Pro Klause bude těžké říci NE

Podle analytičky bruselského Centra pro studium evropské politiky Julie De Clerckové - Sachssové bude teď pro českého prezidenta mnohem těžší říci ne: "Toto bylo silně vyslovené ano. Velmi vysoká volební účast a velké procento hlasů pro. Bylo by to jiné, kdyby byl výsledek těsný, nebo se referenda účastnilo velmi málo lidí."

Podle analytičky teď lidé počítají s českou ratifikací smlouvy a všichni věří, že prezident Klaus smlouvu podepíše.

Pavel Novák, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme