Irsko čeká po sto letech britská královská návštěva

Britská královna Alžběta II. míří do Irska. Jde o první návštěvu britského monarchy po sto letech. Královnu Alžbětu II. budou během její návštěvy v Irské republice, kam britská královská delegace přicestuje zítra, chránit také britští policisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. | Foto: Provincial Archives of Alberta

Britská a irská média věnují značnou pozornost bezpečnostním opatřením, která jsou spojena s čtyřdenní královskou návštěvou. Alžbětu II. bude na cestě doprovázet její manžel vévoda z Edinburku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek v Odpoledním Radiožurnálu o přípravách na návštěvu královny Alžběty II. v Irsku

Poslední anglický monarcha, jenž navštívil Irsko, byl král Jiří V. v roce 1911, kdy Irsko bylo ještě součástí Spojeného království. Irský premiér Enda Kenny označil návštěvu Alžběty II. za začátek nové éry. Dodal, že bezpečnostní opatření budou přísná, ale královna bude mít příležitost k setkání s řadovými občany.

Situace na Ostrovech rozhodně není bezriziková. I když nedávné volby do severoirského shromáždění v Belfastu proběhly bez závažných incidentů, tak v poslední době se rozhodně provincie nedá označit za klidnou. Nedávno byl například zavražděn příslušník severoirské policie.

Poplach na Ostrovech vyvolala už dnes hrozba výbuchem v centrálním Londýně. Ani tak ale zatím nebyl zvýšen stupeň nebezpečí. Policie nabádá veřejnost po celé Británii, aby udržovala bdělost a ostražitost, ale zároveň vybízí občany, aby se nenechali vyrušovat, nicméně mají lidé jakoukoliv podezřelou činnost samozřejmě hlásit policii. Policie už preventivně zadržela několik nebezpečných disidentů v Severním Irsku i v Irské republice.

Irské úřady dovolily, aby královnu chránili kromě irských také ozbrojení britští policisté. Podle novinových zpráv bylo na pietní shromáždění v Dublinu, kde královna položí květiny u památníku irským vojákům, padlým za první světové války, pozváno i pět členů teroristické organizace Asociace obrany Ulsteru - UDA. Královna také navštíví stadion Croke Park v Dublinu, kde v roce 1920 během války za irskou nezávislost britští vojáci pálili do davu během zápasu galského fotbalu a zabili 14 diváků i fotbalistů.

Zítra ve středu a ve čtvrtek bude královský pár v ulicích Dublinu, v pátek pak v hrabství Cork.

Milan Kocourek, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme