Irský premiér se omluvil za smrt tisíců dětí v církevních domovech. Stát podle něj před lety selhal

Irský premiér Micheál Martin se ve středu formálně omluvil za smrt 9000 dětí, které v minulém století zemřely v irských církevních domovech pro svobodné matky a děti. Stát podle něj v přístupu k nemanželským dětem a jejich matkám hluboce selhal, informovala agentura Reuters. Zpráva, kterou irská vláda zveřejnila v úterý, uvádí, že v církevních zařízeních v letech 1922 až 1998 zemřelo zhruba 15 procent dětských chovanců.

Tento článek je více než rok starý.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irský premiér Micheál Martin

Irský premiér Micheál Martin | Zdroj: Reuters

„Jménem vlády, státu a jeho občanů se omlouvám za hlubokou generační křivdu, která se týkala irských matek a jejich dětí,“ uvedl Martin v proslovu k parlamentu. „Omlouvám se za hanbu a stigma, kterému musely čelit a které pro některé zůstává zátěží dodnes,“ dodal. Irský stát podle něj v ochraně matek a dětí v církevních domovech selhal.

Vládní zpráva odhalila v domovech kontrolovaných v letech 1992 až 1998 irskou vládou a provozovaných převážně katolickou církví „děsivou úroveň dětské úmrtnosti“, pro kterou se nenašlo žádné vysvětlení.

Zpráva rovněž uvádí, že nebylo zákonně podloženo 1638 zahraničních adopcí dětí, většinou do USA. Tvrzení o nucených adopcích do zahraničí nelze podle zprávy potvrdit, ani vyvrátit.

Zpráva o jedné z nejtemnějších kapitol dějin katolické církve v Irsku se zabývala děním v 18 domovech, v nichž byly mladé těhotné ženy po desetiletí skrývány před společností. Jejich příbuzní poukazovali na to, že s dětmi bylo špatně zacházeno, protože se narodily svobodným ženám, které v očích mnohých poskvrňovaly obraz Irů jako oddaného katolického národa. Do domovů byly poslány k porodům desetitisíce žen včetně obětí znásilnění.

Nové důkazy o nucené práci Ujgurů dostávají módní značky pod tlak. Podílíte se na represích, tvrdí kritici

Číst článek

Vyšetřování bylo zahájeno před šesti lety po odhalení neoznačeného hromadného hrobu ve městě Tuam místní amatérskou historičkou Catherine Corlessovou. Předběžná zpráva z roku 2017 ukázala, že v jednom z takových hrobů byly ostatky 802 dětí. Děti od novorozenců po tříleté děti tam byly pohřbeny v letech 1925 až 1961.

Katolický ženský řád, který domov ve městě Tuam v minulém století řídil, se ve středu omluvil a uvedl, že v té době nesplňoval vysoké standardy křesťanství.

Už v úterý se za podíl katolické církve na dění v domovech omluvila i hlava irské katolické církve, arcibiskup z Armaghu Eamon Martin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme