Volby v Irsku podle průzkumů skončily vyrovnaně. Sinn Fein se může dočkat historického úspěchu

Irské parlamentní volby nejspíš skončily remízou tří stran. Podle povolebního průzkumu agentury Ipsos získaly všechny přes 22 procent hlasů a dělí je jen desetiny procentního bodu. Těsně první je liberálně-konzervativní strana Fine Gael dosavadního premiéra Lea Varadkara. Hned za ní je opoziční liberálně-konzervativní Fianna Fail a bývalé politické křídlo Irské republikánské armády Sinn Fein. Přes 20 procent pro něj znamená historický úspěch.

Dublin (Aktualizováno: 22:35 9. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů po volbách v Dublinu

sčítání hlasů po volbách v Dublinu | Foto: THO | Zdroj: Reuters

Irsko používá relativně složitý systém přepočítávání hlasů na poslanecké mandáty, takže na konečný výsledek by se mohlo čekat i několik dní, napsala agentura AFP. První signály ale potvrzují výrazný vzestup preferencí Sinn Féin: Straně předsedkyně Mary Lou McDonaldové patřilo deset z prvních 12 ohlášených úspěšných kandidátů.

Uskupení kdysi známé jako politické křídlo Irské republikánské armády mělo před volbami ve 160členném parlamentu 22 křesel a už průzkumy před hlasováním naznačovaly, že by si mohlo výrazně polepšit.

Sobotní propočet společnosti Ipsos MRBI pak přisoudil Sinn Féin, Fine Gael premiéra Lea Varadkara a Fianna Fáil Micheála Martina v podstatě totožné zisky těsně nad 22 procenty hlasů. Zároveň platí, že Sinn Féin byla i navzdory nárůstu podpory v horší výchozí pozici, neboť nasadila zhruba polovinu kandidátů oproti dvěma stranám, které od 30. let minulého století dominují irské politice.

Irsko volí v předčasných volbách. Vládní Fine Gael ztrácí na další konzervativce i levicovou Sinn Fein

Číst článek

Dnešní odhady irských médií nasvědčovaly tomu, že zmínění tři hráči si rozdělí přibližně tři čtvrtiny mandátů, přičemž žádný z nich se nepřiblíží většině. Čekají se tedy problematická vyjednávání o sestavení vlády.

Jak liberálně-konzervativní Fine Gael, tak centristická Fianna Fáil daly už před volbami najevo, že nevstoupí do koalice se Sinn Féin. Mimo jiné je to proto, že tato strana si klade jako podmínku pro vstup do koalice uspořádání referenda o sjednocení Irska se Severním Irskem do roku 2025. Fine Gael i Fianna Fáil si sjednocení ostrova přejí, nyní na něj podle nich ale není vhodná doba.

V Irsku od roku 2016 vládla Varadkarova Fine Gael, aniž měla v parlamentu většinu. Umožňovala to dohoda s hlavní opoziční stranou Fianna Fáil. Řádné parlamentní volby se měly konat až v roce 2021, v polovině ledna se ale 41letý Varadkar rozhodl předejít pádu kabinetu a vypsat předčasné volby.

Hlasování se konalo několik dnů po odchodu Británie z Evropské unie. Vzhledem k tomu, že Irsko pojí s britským Severním Irskem pozemní hranice, ovlivňovalo téma brexitu i irskou politickou debatu.

ČTK, kla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme