‚Musí následovat činy.‘ Irsko jako druhá země na světě vyhlásilo stav klimatické nouze

Irsko vyhlásilo stav klimatické nouze. Stalo se tak po Velké Británii druhou zemí na světě. Informovala o tom agentura AFP. Irský parlament ve čtvrtek přijal dodatek ke klimatickému zákonu, který vyzývá vládu, aby reagovala na ztrátu biologické rozmanitosti a na klimatické změny. Výzva parlamentu ale není pro irskou vládu závazná a není tedy zatím jasné, jak ovlivní klimatickou politiku země.

Tento článek je více než rok starý.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dáil Éireann, dolní komora irského parlamentu (ilustrační foto)

Dáil Éireann, dolní komora irského parlamentu (ilustrační foto) | Foto: Houses of the Oireachtas | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Vůdce irské Strany zelených Eamon Ryan podle BBC uvedl, že vyhlášení stavu nouze nic neznamená, pokud nebudou následovat činy. „To znamená, že vláda musí udělat věci, které dělat nechce,“ dodal. 

‚Konec světa, jak ho známe.‘ Britský vědec Attenborough varuje před změnou klimatu

Číst článek

Přijetí dodatku zároveň označil za „historické“.

Ministr pro klimatickou akci Richard Bruton pro deník Irish Times uvedl, že i přes přijetí dodatku v tuto chvíli Irsko nemůže upustit od fosilních paliv, tedy ropy a plynu. „Fosilní paliva jsou klíčovou součástí přechodu (od uhlí, pozn. red.). Nyní nejsme v pozici, abychom je přestali zkoumat,“ řekl Bruton.

Dosavadní plány irské vlády počítají se snížením emisí oxidu uhličitého, který patří mezi skleníkové plyny, do roku 2050 o 80 procent ve srovnání s rokem 1990.

Na rozhodnutí irského parlamentu reagovala švédská aktivistka Greta Thunbergová, které se v poslední měsících podařilo dosáhnout zvýšení zájmu světové veřejnosti o ochranu klimatu. Na svém Twitteru švédská školačka označila zprávy z Irska za skvělé a zeptala se, která země bude další.

Velká Británie stav klimatické nouze vyhlásila 1. května po 11 dnech protestů hnutí Extinction Rebellion. Skupina například požaduje, aby se do roku 2025 snížily celosvětové emise skleníkových plynů na nulu.

Britská vláda by tohoto cíle chtěla dosáhnout do roku 2050, napsal deník Guardian.

Great news from Ireland!! Who is next?
And remember: #ClimateEmergency means leaving fossil fuels in the ground. #ClimateBreakdown #EcologicalBreakdown

20:57 – 09. 05. 2019

3690 12798

lac, maš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme