Novým irským premiérem je Micháel Martin. Za dva roky ho na postu vystřídá Leo Varadkar

Irský parlament v sobotu do funkce premiéra podle očekávání zvolil šéfa strany Fianna Fáil Micheála Martina. Informovala o tom agentura Reuters. Strana Fianna Fáil se dohodla na koalici s Fine Gael a Stranou zelených.

Tento článek je více než rok starý.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený předseda vlády Micheál Martin, šéf strany Fianna Fáil

Nově zvolený předseda vlády Micheál Martin, šéf strany Fianna Fáil | Foto: Lorraine O'Sullivan | Zdroj: Reuters

Vládní koalice se bude zabývat ekonomickými dopady koronavirové krize a z popudu Strany zelených chce rázněji postupovat proti klimatickým změnám.

Dohoda středopravých stran Fianna Fáil a Fine Gael a Strany zelených na vytvoření společné vlády je v irské vrcholné politice nebývalou věcí. Středopravicové strany jsou totiž tradičními rivaly, u moci v Irsku se střídají od třicátých let minulého století a před volbami spolupráci kategoricky vylučovaly. V jednom kabinetu spolu dosud neusedly.

Leo Varadkar, šéf Fine Gael | Foto: Lorraine O'Sullivan | Zdroj: Reuters

Novinkou má být i střídání na postu předsedy vlády, který by měl Martin zastávat do konce roku 2022. Poté jej má nahradit šéf Fine Gael a dosavadní premiér Leo Varadkar.

Martin stál v předchozích vládách postupně v čele několika ministerstev – řídil resort zdravotnictví, vzdělávání a vědy, obchodu a zahraničí. Pro jeho zvolení bylo 93 poslanců a 63 zákonodárců bylo proti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme