Novým irským premiérem je Micháel Martin. Za dva roky ho na postu vystřídá Leo Varadkar

Irský parlament v sobotu do funkce premiéra podle očekávání zvolil šéfa strany Fianna Fáil Micheála Martina. Informovala o tom agentura Reuters. Strana Fianna Fáil se dohodla na koalici s Fine Gael a Stranou zelených.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený předseda vlády Micheál Martin, šéf strany Fianna Fáil | Foto: Lorraine O'Sullivan | Zdroj: Reuters

Vládní koalice se bude zabývat ekonomickými dopady koronavirové krize a z popudu Strany zelených chce rázněji postupovat proti klimatickým změnám.

Dohoda středopravých stran Fianna Fáil a Fine Gael a Strany zelených na vytvoření společné vlády je v irské vrcholné politice nebývalou věcí. Středopravicové strany jsou totiž tradičními rivaly, u moci v Irsku se střídají od třicátých let minulého století a před volbami spolupráci kategoricky vylučovaly. V jednom kabinetu spolu dosud neusedly.

Leo Varadkar, šéf Fine Gael | Foto: Lorraine O'Sullivan | Zdroj: Reuters

Novinkou má být i střídání na postu předsedy vlády, který by měl Martin zastávat do konce roku 2022. Poté jej má nahradit šéf Fine Gael a dosavadní premiér Leo Varadkar.

Martin stál v předchozích vládách postupně v čele několika ministerstev – řídil resort zdravotnictví, vzdělávání a vědy, obchodu a zahraničí. Pro jeho zvolení bylo 93 poslanců a 63 zákonodárců bylo proti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme