Irsko bude mít historicky nejmladšího premiéra, do čela vládní strany byl zvolen 37letý Harris

Předsedou irské vládní strany Fine Gael byl zvolen 37letý Simon Harris, což znamená, že se stane příštím a dosud nejmladším irským premiérem, uvedla v neděli agentura Reuters. Žádný jiný kandidát před uzavřením nominací veřejně neprohlásil, že se chce stát nástupcem dosavadního šéfa kabinetu Lea Varadkara. Střídání v čele vládní strany i samotné vlády se děje poté, co Varadkar ve středu na obě funkce překvapivě rezignoval.

Aktualizováno Dublin (Aktualizováno: 21:44 24. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedou irské vládní strany Fine Gael byl zvolen 37letý Simon Harris, stane se tak příštím irským premiérem

Předsedou irské vládní strany Fine Gael byl zvolen 37letý Simon Harris, stane se tak příštím irským premiérem | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

Dosavadní ministr vysokého školství Harris, který je známý především tím, že pomáhal řídit počáteční reakci země na pandemii covidu-19, byl v neděli prohlášen za nového předsedu středopravé strany na akci v irském městě Athlone v Midlands. Díky podpoře koaličních partnerů Fine Gael pak 9. dubna, kdy se bude konat další zasedání parlamentu, bude zvolen nejmladším irským premiérem v historii.

Irský premiér Varadkar oznámil rezignaci. Nepodařilo se mu v referendu obhájit ústavní změny

Číst článek

Harris slíbil, že pomůže malým podnikům, zaměří se na právo a pořádek a bude řešit migraci. Ve svém projevu ke stranickým kolegům Harris po zvolení také prohlásil, že pro Fine Gael je to „okamžik, kdy se může znovu spojit“ s lidmi, a slíbil, že bude bojovat proti populistickým silám a polarizaci v irské politice.

Potvrdil, že Fine Gael je „hrdě proevropská strana“, odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a vyzval k okamžitému příměří v Pásmu Gazy. „V nadcházejícím období je toho zatraceně mnoho, co je třeba udělat,“ řekl.

Harris je zároveň pod tlakem svých straníků, aby Fine Gael lépe definoval voličům. Zděděná koaliční vláda tří stran, která pracuje na základě dohodnutého politického programu, ale Harrisovi poskytne jen malý prostor pro nové významné politické iniciativy, uvedla agentura Reuters.

Harris bude mít maximálně rok na to, aby koalici zachránil před porážkou v parlamentních volbách. Průzkumy veřejného mínění v posledních třech letech označovaly za favorita příští vlády levicovou stranu Sinn Féin, která podporuje sjednocení se Severním Irskem.

Další dva průzkumy však v neděli potvrdily nedávný trend poklesu podpory pro hlavní opoziční stranu Sinn Féin, která byla před dvanácti až osmnácti měsíci na vysoké úrovni, ačkoli opět ukázaly, že menší strany a nezávislí kandidáti mají navrch nad vládními stranami.

Středeční rezignace

Varadkar ve středu oznámil svůj odchod, který podle médií vyvolal všeobecný šok a zaskočil i jeho nejbližší politické spojence. Jako důvod Varadkar uvedl, že Fine Gael bude mít větší šanci na znovuzvolení pod vedením jiného lídra.

Irové odmítli změny ústavy ohledně postavení žen a rodiny. Proti bylo téměř 70 procent hlasujících

Číst článek

Harris v minulých dnech hovořil o tom, že se do politiky zapojil jako „názorově vyhraněný, náladový teenager“, kterého rozčiloval nedostatek vzdělávací podpory pro jeho autistického bratra. Snažil se vykreslit sám sebe jako „náhodného politika“, přestože většinu svého dospělého života strávil v parlamentu, podotýká Reuters. Harris je jedním z nejviditelnějších ministrů irské vlády, často vystupuje v médiích a je velmi aktivní i na sociálních sítích.

Varadkar uvedl, že z křesla taoiseacha, tedy šéfa irské vlády, odejde hned, jak bude jeho nástupce připraven ujmout se úřadu.

Varadkarův kabinet se ve středu mimořádně sešel poprvé od 8. března, kdy Irové v referendu jasně odmítli vládou navrhované změny ústavy. V referendu hlasovali o vypuštění formulací o ženách v domácnosti a rodině tvořené výhradně sezdanými páry. Odmítavý postoj většiny katolické společnosti hodnotila irská média jako velkou porážku pro Varadkarovu vládu.

Irským premiérem se stane Simon Harris | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme