Irsko rozhodne o manželství homosexuálů. Voliči se změnou souhlasí, naznačují průzkumy

Pro někoho zrovnoprávnění gayů a leseb, pro jiné zpochybnění institutu manželství. V pátek Irsko v referendu rozhodne o legalizaci manželství homosexuálů. Pokud změna projde, znamenalo by to další oslabení kdysi naprosto dominantní katolické církve. Sňatky osob stejného pohlaví podporují všechny relevantní politické strany. Kampaň před referendem byla místy značně vypjatá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto)

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle Noela Suttona, prezidenta LGBT filmového festivalu v Dublinu, existovaly podniky zaměřené na homosexuály vždycky. Jejich návštěvníci si prý dodnes musejí dávat pozor na hrozící incidenty.

„Nedávno jsme tu měli případ dvou lesbických dívek, které někdo na ulici brutálně fyzicky napadl. To nebylo tady v Dublinu, ale v Limericku. Ta hrozba tu pořád je. Když gayové v Irsku odcházejí z baru, tak se radši otočí a zkontrolují okolí," popisuje vlastní instinkty Sutton.

Přehrát

00:00 / 00:00

Irsko v referendu rozhodne o manželství homosexuálů. Voliči se změnou souhlasí, naznačují průzkumy. Natáčel zpravodaj Jiří Hošek

Pochvaluje si ale mnohem lepší ochranu v podobě práce médií i dříve laxní policie.

„V rámci irské policie existuje sekce, která se věnuje LGBT problematice. Skoro každé místní oddělení policie v Dublinu má komunitního policistu, který má na starosti práva gayů a leseb. Kdybych zastavil na ulici policejní hlídku s tím, že jsem měl potíže vyplývající z toho, že jsem gay, reagovali by velmi rychle," dodává Noel Sutton.

Situace gayů a leseb se v Irsku v posledních letech hodně zlepšila. Uzákonění manželství homosexuálních párů by ale bylo zcela revoluční a oba tábory jsou si jasně vědomy důležitosti okamžiku.

Politické strany změnu podporují

Do kampaně v rozhlase a televizi se zapojují různé celebrity. Referendum by se ale prý dalo vyhrát nebo prohrát někde jinde, říká Una Mullallyová, irská novinářka píšící o homosexuálních tématech.

„Co lidi přesvědčí, aby šli vůbec hlasovat, je setkat se s nimi tváří v tvář. Irsko je hodně malá země a politici na národní úrovni jsou vlastně místní politici. V jejich okrscích je všichni znají. Chození od domu k domu je to, čím chtějí uspět aktivisté kampaně Yes, tedy zastánci legalizace sňatků," vysvětluje Mullallyová.

Reportérka Irish Times je lesba a v kampani před plebiscitem byla hodně aktivní. Nedávno onemocněla rakovinou a je terčem nenávistné kampaně, podle které ji prý stihl „boží trest". Una se to snaží ignorovat a věří, že referendum dopadne podle jejích představ.

„Na irské kampani za uzákonění manželství gayů a leseb je hodně velkou raritou, že ji podporují bez výjimky všechny politické strany. Poslanci jsou vázáni stranickou disciplínou, a kdo by v téhle věci vystupoval proti politice své strany, tak by ho nejspíš čekalo vyloučení,“ upozorňuje Mullallyová a dodává:

„Kromě toho máme podporu občanských sdružení, nevládních organizací na podporu lidských práv nebo dětských charitativních spolků."

Povolený sňatek / registrované partnerství osob stejného pohlaví | Foto: Český rozhlas

Kvůli občas velmi vypjaté veřejné debatě vznikají v Irsku paradoxy. Někteří praktikující katolíci se chystají sňatky homosexuálů podpořit, protože opak je podle nich diskriminační. Naopak gay Keith Mills chce hlasovat proti.

„Měl jsem vztah se ženou, a kdyby se to bývalo dál zdárně vyvíjelo, tak ze mě byl otec a měl bych děti. Posledních několik let ale žiju s muži a ty vztahy mají úplně jinou dynamiku. Po lidech se chce, aby uznali, že tyto vztahy jsou stejné, ale ony nejsou. Ať párům stejného pohlaví zajistí rovnoprávnost registrované partnerství. Zachovejme manželství jako výsadu pro muže, ženu a jejich děti," řekl novinářům z BBC.

Uzákonit manželství homosexuálů by v praxi obnášelo změnu ústavy, to v Irsku znamená jediné - plesbiscit.

Homosexualita (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Od roku 2011 smějí homosexuálové vstupovat do registrovaného partnerství. Podle katolických kruhů tím už dosáhli svého zrovnoprávnění.

„Definice manželství mluví o svazku mezi mužem a ženou, tak je to podle přírodních zákonů a v zájmu plození dětí. Pokud by nová pravidla vstoupila v platnost, velmi bychom se obávali o budoucnost dětí. Modlíme se za to, že Bůh zasáhne. Vždyť je všemohoucí,“ podotýká jedna z aktivistek, která s manželstvím homosexuálů nesouhlasí.

Průzkumy dlouhodobě ukazují, že vedou zastánci revoluční změny. Lesba Vickey Curtisová, která pracuje v irské veřejnoprávní televizi RTE, by to považovala za obrovský posun pro celou společnost.

„Nejsem osoba, která věří v institut manželství, a nevím, jestli bych této možnosti využila. Ale bojuji za to, aby tuto šanci měli lidé, které mám ráda, a aby jejich děti společnost plně přijala. Vítězství v referendu změní věci okamžitě k lepšímu. V opačném případě si budu klást otázku, proč mám něčím přispívat irské společnosti, když ta mě vlastně neakceptuje," uzavírá Curtisová.

Jiří Hošek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme