Irsko stáhlo z trhu vepřové kvůli kontaminaci dioxinem, opatření chystá i EU

Členské země Evropské unie musí zablokovat dovozy irského vepřového a produktů z něj. Sedmadvacítka tak reaguje na výskyt irského vepřového masa, které obsahuje rakovinotvorný dioxin. Na český trh se kontaminované maso nedostalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vybrané maso na ovar, jitrnice, jelítka a tlačenku | Foto: Pražský kulinářský institut - Roman Vaněk

Za zvýšeným množstvím dioxinu stojí kontaminované krmivo od jednoho z dodavatelů. To odebíralo deset irských farem. Úřady teď vyšetřují, jak ke kontaminaci vůbec došlo.

"Nabízí se otázka, jak k tomu vůbec mohlo dojít. Farmáři neudělali nic špatného. Krmivo totiž nakupovali od zdroje, který má státní licenci," řekl agentuře AP prezident irského svazu farmářů Padraig Walshe.

Preventivní opatření už chystá Evropská unie. Členské země budou muset zablokovat veškeré dodávky irského vepřového a produktů z něj. Kontaminované vepřové maso se totiž z Irska dostalo kromě 9 zemí mimo EU také do 12 členských států sedmadvacítky. Mimo jiné do Německa, Británie, Francie, Itálie nebo Polska, kam se mohlo dostat až 600 tun vepřového masa obsahující dioxin.

V Česku takový případ zatím zaznamenán nebyl.. "Můžeme potvrdit, že od 1. září k nám žádná zásilka masa z Irska nepřišla," uvedl mluvčí mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Lubica Bergmanová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme